آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
11 ماه پیش

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی از جمله لوازم بسیار مهم و ضروری در منزل می باشد که خراب شدن آن می تواند به عنوان یکی از دغدغه های بزرگ مصرف کنندگان محسوب شود. جمع شدن آب در ماشین لباسشویی و عدم تخلیه آن یکی از مشکلات رایج این دستگاه است. هنگامی که آب ماشین لباسشویی به هر دلیل تخلیه نشود، موجب ایجاد بوی بد و مشکلاتی در دستگاه شما خواهد شد. از این رو در این مقاله به بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی پرداخته ایم تا شما در منزل بتوانید به راحتی دستگاه خود را بررسی و رفع عیب نمایید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر یا تجربه به خصوصی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با تعمیرکار لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

چرا آب ماشین لباسشویی به درستی تخلیه نمی شود؟

در برخی مواقع پس از شستشوی لباس ها ممکن است متوجه شوید که آب در مخزن ماشین لباسشویی جمع شده است. در صورت مواجهه با این مشکل باید ابتدا علت عدم تخلیه آب را شناسایی نمایید. برای این کار می توانید از یک تکنسین کمک بگیرید. پیدا کردن علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی و برطرف نمودن این مشکل یک امر مهم و ضروری محسوب می شود. در این شرایط باید برخی نکات و اصول را رعایت کنید تا مشکل دستگاهتان برطرف شود. در حالت تخصصی‌تر، عیب یابی و تعمیر لباسشویی باید حتما تحت نظارت یک تعمیرکار متخصص انجام شود. از جمله اصلی ترین دلایل این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی فیلتر تخلیه آب
 • معیوب بودن پمپ تخلیه
 • خرابی تسمه پمپ
 • مسدود شدن خروجی زیر دیگ
 • مسدود بودن شلنگ تخلیه
 • خرابی برد الکترونیکی اصلی
 • مشکل در استفاده از مواد شوینده
 • خرابی میکروسوئیچ دستگاه

انسداد فیلتر از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از دلایل اصلی که می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد، انسداد فیلتر است. جهت پیشگیری از ایجاد این مشکل باید پیش از اینکه لباس ها را به درون دستگاه بیندازید، حتما جیب های آن ها را بررسی کنید تا وسیله ای باعث انسداد فیلتر نشود. همچنین ممکن است به هنگام شستشوی لباس‌ های پشمی، کرک و موی زیادی باعث مسدود شدن فیلتر شوند. یکی از بهترین راه ها جهت جلوگیری از انسداد فیلتر، شستشوی آن به صورت مرتب می باشد. بهتر است حداقل به اندازه دو بار در ماه فیلتر را شستشو دهید.

خرابی پمپ تخلیه علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

در برخی مواقع کرک های لباس یا سایر اشیاء به راحتی از فیلتر تخلیه عبور نموده و وارد پمپ می شوند. به طور کلی وظیفه فیلتر تخلیه جلوگیری از ورود هرگونه اشیاء خارجی به درون پمپ لباسشویی می باشد. در صورتی که این فیلتر دچار خرابی شود، اشیاء مورد نظر به راحتی وارد پمپ خواهند شد. در این شرایط باید اقدام به تعویض فیلتر پمپ نمایید تا از آسیب به پمپ جلوگیری شود. اگر پمپ تخلیه دچار گرفتگی شده باشد، جهت رفع مشکل باید فیلتر کف را تمیز کنید و سپس از طریق باز کردن پوسته موجود بر روی پمپ، آشغال های درون آن را تمیز نمایید.

خرابی تسمه پمپ علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی مربوط به معیوب بودن تسمه پمپ می باشد. به طور معمول در تمامی مدل های قدیمی لباسشویی، تسمه ای برای پمپ وجود دارد که اگر این تسمه به دلایل مختلفی پاره شود، در حرکت پمپ اختلال ایجاد می شود. از این رو برای رفع این مشکل باید نسبت به تعویض تسمه اقدام نمایید. برای انجام این کار بهتر است از یک تکنسین کمک بخواهید.

انسداد مسیر خروجی آب از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

از دیگر دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، وجود گرفتگی و انسداد در مسیر تخلیه آب می باشد. به طور کلی پس از هر بار شستشو ممکن است اشیاء کوچک مانند سنجاق، سکه، جوراب و … در دهانه مجرای تخلیه آب گیر کنند و مانع از خروج آب شوند. در صورت ایجاد این مسئله باید از یک فرد متخصص بخواهید تا مجرای خروجی را به طور دقیق بررسی نماید. در صورتی که چیزی در دریچه گیر کرده باشد، باید آن را خارج نمایید تا آب به صورت صحیح و کامل خارج شود.

انسداد شلنگ تخلیه علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از مهمترین قسمت های ماشین لباسشویی شلنگ تخلیه است که وظیفه عبور و خروج آب دستگاه را بر عهده دارد. اگر این شلنگ دچار گرفتگی و انسداد گردد، آب درون لباسشویی جمع شده و تخلیه نخواهد شد. به طور معمول شلنگ تخلیه در لباسشویی به زیر سینک بخش خروجی فاضلاب متصل می‌ شود. این بخش در صورت وجود هرگونه پارگی، گیر کردن املاح، تاخوردگی و … نمی تواند آب را به طور صحیح عبور دهد. در این حالت عملیات تخلیه و خروج آب با مشکل مواجه خواهد شد.

 • جهت رفع این مسئله باید ابتدا شلنگ تخلیه را به صورت دقیق بررسی نمایید.
 • در صورت وجود انسداد در شلنگ آن را برطرف نموده و در صورت مواجهه با فرسودگی آن را تعویض نمایید.
 • به طور کلی طول این شلنگ باید بین ۷ الی ۸ متر باشد تا آب بتواند به خوبی تخلیه شود.

خرابی برد از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

از موارد دیگری که می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد، وجود خرابی و نقص در برد دستگاه است. برد از جمله مهمترین قطعات لباسشویی است که کارکرد تمامی عملیات های شستشو را بر عهده دارد. در صورتی که این برد دچار ایراداتی شود، دستگاه نیز نمی تواند آب را تخلیه نماید. جهت برطرف کردن این مشکل حتما باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا برد را بررسی کرده و آن را تعمیر یا تعویض کند.

مواد شوینده علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

از دیگر دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می توان به مواد شوینده موجود در آن اشاره کرد. برخی از مصرف کنندگان گمان می کنند که اگر از مواد شوینده بیشتری استفاده کنند، لباس ها در دستگاه تمیزتر شسته خواهند شد. این کار نه تنها لباس ها را تمیزتر نمی کند، بلکه باعث آسیب رسیدن به لباسشویی نیز خواهد شد. از این رو بهتر است از مواد شوینده به مقدار مورد نیاز استفاده نمایید. همچنین باید به هنگام خرید مواد شوینده به کیفیت آن ها نیز توجه نموده و از محصول مرغوب استفاده کنید.

خرابی میکروسوئیچ از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

در صورتی که هریک از موارد فوق را به دقت بررسی کرده و متوجه شدید که مشکل از آنها نیست، احتمالا ایراد از میکروسوئیچ لباسشویی است که باید آن را بررسی نمایید. وجود هرگونه خرابی در میکروسوئیچ درب موجب می‌ شود تا درب دستگاه نتواند به صورت صحیح و کامل بسته شود. در این شرایط برد الکترونیکی قادر به صادر کردن فرمان تخلیه آب نمی باشد و آب دستگاه تخلیه نخواهد شد. جهت رفع این مشکل باید میکروسوئیچ دستگاه را به دقت بررسی نموده و در صورت خرابی اقدام به تعویض آن کنید.

نتیجه گیری از علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

به طور کلی عوامل مختلفی می تواند در مشکل عدم تخلیه آب در لباسشویی تاثیرگذار باشد که در این مطلب به تمامی این دلایل اشاره نمودیم. شما با استفاده از موارد بالا می توانید به بررسی دستگاه خود پرداخته و علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی خود را پیدا کنید. در صورتی که مشکل دستگاه مربوط به قطعات اصلی باشد، به هیچ وجه نباید خودتان اقدام به رفع عیب آن‌ نمایید. در این شرایط استفاده از خدمات تعمیرکاران متخصص تعمیرگاه مجاز هوم خانه می تواند بهترین راه باشد.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست