آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
10 ماه پیش

نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی

هیدروستات از جمله قطعات اصلی و مهم در ماشین لباسشویی است که دستگاه بدون آن کارکرد مناسبی نخواهد داشت. عملکرد هیدروستات مانند یک سنسور است که میزان آب درون دیگ دستگاه را کنترل می نماید. در صورتی که در زمینه آبگیری دستگاه ایراداتی را مشاهده کردید، مشکل مربوط به هیدروستات است که باید تنظیم شود. اگر از تخصص لازم برخوردار هستید، می توانید خودتان اقدام به تنظیم هیدروستات نمایید. در این مقاله آموزش نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد تا بتوانید مشکل دستگاه خود را برطرف نمایید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر و یا تجربه به خصوصی در مورد نحوه تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با متخصصین تعمیرگاه لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

علت و نحوه تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی

تنظیم هیدروستات لباسشویی امری است که بر روی عملکرد کل سیستم نقش بسیار مهمی داشته و موجب بهبود کارکرد آن می شود. ابن قطعه می تواند میزان آب ورودی به لباسشویی را تنظیم نماید و در صورتی که از کار بیفتد و تنظیمات آن دچار اختلال شود، برای ماشین لباسشویی مشکلات زیادی ایجاد می شود. به طور کلی تنظیمات ایجاد شده بر روی هیدروستات بر اساس دو عامل مهم ارتفاع محل مسکونی و میزان فشار آب منطقه تعیین می گردد.

هنگامی تنظیمات مربوط به هیدروستات لباسشویی انجام می شود که آبگیری دستگاه به میزان کم یا زیادتر از حد استاندارد و معمول آن باشد. در این شرایط جهت رسیدن به آبگیری استاندارد باید هیدروستات را تنظیم نمایید. در غیر این صورت ممکن است برنامه های شستشوی لباسشویی دچار مشکل شده و موجب آسیب رسیدن به دستگاه شود. از این رو در ادامه این مطلب به طریقه تنظیم هیدروستات لباسشویی در موارد مختلف پرداخته ایم. در صورتی که تخصص و دانشی در زمینه تعمیرات لباسشویی ندارید، بهتر است این کار را به تکنسین متخصص بسپارید.

طریقه تنظیم هیدروستات لباسشویی در حالت‌های مختلف

هیدروستات لباسشویی دارای انواع مختلفی است که هر نوع آن در کارخانه سازنده خود تنظیم می گردد. در برخی مواقع ممکن است به دلایل مختلفی تنظیمات آن دچار مشکل شده و بهم بریزد. اگر در سیستم آبگیری ماشین لباسشویی خود اختلالاتی را مشاهده می کنید و کارکرد آن به صورت صحیح نمی باشد، احتمالا مشکل از هیدروستات است. در این حالت باید هیدروستات را برای آبگیری استاندارد در طول عملیات شستشو تنظیم نمایید. در این شرایط تنظیم صحیح سوئیچ کنترل می تواند نقش زیادی در عملکرد درست موتور دستگاه داشته باشد.

نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی به هنگام آبگیری استاندارد

به طور کلی هیدروستات برای آبگیری استاندارد در ماشین لباسشویی باید تنظیم باشد. در صورتی که میزان آبگیری لباسشویی خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، می توانید مشکل آبگیری را به کمک پیچ تنظیم آن برطرف کنید. اگر قصد افزایش آبگیری را دارید، باید پیچ تنظیم هیدروستات را باز نمایید. اگر هم می خواهید میزان آبگیری کم شود، باید پیچ تنظیم را ببندید.

در صورتی که پس از دنبال کردن آموزش نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی که مطرح شد، باز هم مشکل دستگاه شما برطرف نشد، احتمالا این قطعه دچار خرابی شده است. در این حالت باید پلاتین شیر برقی را بررسی نموده و مشکل را با دمیدن در لوله ورودی سوئیچ برطرف کنید. چنانچه این روش نیز موثر نبود و مشکل آبگیری لباسشویی برطرف نشد، باید برای تعویض هیدروستات اقدام نمایید.

طریقه تنظیم هیدروستات لباسشویی در حین عملیات آبگیری

در برخی مواقع ممکن است آبگیری مخزن لباسشویی انجام شود، اما نتواند به سطح مشخص و لازم برسد. در این حالت بهترین کار تنظیم هیدروستات می باشد. طریقه تنظیم هیدروستات لباسشویی نیز به این صورت است که باید ابتدا شلنگی که به آن متصل است را مورد بررسی قرار دهید؛ زیرا ممکن است این شلنگ دچار پارگی شده و مسیر آن مسدود شده باشد. از این رو هوا درون شلنگ فشرده نشده و در نتیجه هیدروستات عملکرد نادرستی خواهد داشت.

نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی بعد از عملیات آبگیری

در صورتی که مراحل اولیه آبگیری به طور کامل انجام شده و سطح آب به حد معین می رسد، اما در مراحل بعد مشکلاتی ایجاد می گردد، باید اقدام به تنظیم ترموستات نمایید. طریقه تنظیم ترموستات لباسشویی در این مرحله به گونه ای است که باید ابتدا به بررسی کارکرد پلاتین های سوئیچ کنترل بپردازید. همچنین می توان از راه دمیدن در لوله ورودی، آن را به راحتی تنظیم نمود. اگر با انجام این کار نیز نتوانستید خرابی هیدروستات را برطرف کنید، بهتر است برای تعمیر یا تعویض هیدروستات لباسشویی خود از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

طریقه تنظیم هیدروستات لباسشویی برای عملکرد صحیح موتور

در برخی موارد تنظیم هیدروستات باید برای کارکرد صحیح موتور ماشین لباسشویی انجام شود. در صورتی که آبگیری ماشین لباسشویی شما به صورت کامل و صحیح انجام می شود، اما موتور دستگاه عملکرد مناسبی ندارد، باید هیدروستات لباسشویی را بررسی و تنظیم نمایید. این مسئله ممکن است به دلیل قطعه بودن پلاتین موتور یا سیم رابط دستگاه رخ داده باشد.

از این رو با توجه به آموزش نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی، برای برطرف کردن این مشکل باید قطع یا وصل بودن اتصال سیم رابط هیدروستات به موتور تایمر ماشین لباسشویی را بررسی کنید. در صورت قطعی باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام‌ کنید. همچنین اگر سوییچ کنترل میزان سطح آب، نمی تواند پلاتین موتور تایمر را راه اندازی نماید، باید آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.

نکات مهم هنگام تعویض هیدروستات لباسشویی

به طور کلی در زمان تعمیر و تعویض هیدروستات ماشین لباسشویی بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید:

  • پیش از اقدام برای کار تنظیم و تعمیر هیدروستات لباسشویی حتما دستگاه را از برق بکشید.
  • حتما باید به این نکته دقت داشته باشید که انجام کار تعمیرات یا تعویض هیدروستات پیچیده بوده و بهتر است آن را به تعمیرکار متخصص بسپارید.
  • لازم است جهت تعویض هیدروستات، قطعه ای را تهیه کنید که با مدل و ظرفیت لباسشویی شما متناسب باشد.
  • در صورتی که دانش و تجربه کافی در زمینه تنظیم هیدروستات ندارید، خودتان اقدام به انجام این کار نکنید.
  • به هنگام تعمیر و تنظیم هیدروستات حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.

نتیجه گیری از نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی

در این مقاله تمامی مراحل آموزش نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی برای شما به طور کامل شرح داده شد تا بتوانید برای تعمیر دستگاه خود از آن کمک بگیرید. در صورتی که تنظیم هیدروستات به سرعت انجام نشود، ممکن است سایر قطعات و کارکرد دستگاه را با مشکل مواجه نماید. چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیز نتوانستید مشکل هیدروستات لباسشویی خود را برطرف کنید، می توانید از کارشناسان و تکنسین های حرفه ای و باتجربه نمایندگی تعمیرات هوم خانه کمک بگیرید و مشکل دستگاه خود را برطرف نمایید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست