آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
10 ماه پیش

نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

دریچه ورودی آب در لباسشویی، یکی از قسمت هایی است که به آن دو شیلنگ آب سرد و گرم متصل می گردد و می تواند جریان آب را کنترل نماید. در صورتی که این شیر آب ورودی با مشکلاتی در کارکرد خود مواجه شود، لباسشویی به درستی پر نخواهد شد. در این مقاله به راهنمای نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی پرداخته ایم تا در صورتی که آب در لباسشویی شما پر نمی شود و یا آب به هنگام خاموش بودن دستگاه وارد آن می شود، مشکل را برطرف نمایید. با مطالعه این مطلب می توانید شیر آب معیوب خود را با یک قطعه شیر آب باکیفیت و جدید تعویض نمایید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر یا تجربه به خصوصی در مورد نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای این ماله به گفتمان با متخصصین شرکت ایترنتی تعمیرات لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

شیر آب ورودی لباسشویی چگونه کار می‌ کند؟

شیر آب از دو خروجی تشکیل شده است که در قسمت پشت ماشین لباسشویی به شیلنگ های آب سرد و گرم متصل می باشند. هر ‌کدام از این خروجی ها به وسیله نوعی سیم پیچ مغناطیسی مورد کنترل قرار می گیرند. دستگاه با توجه به سیگنال های سوئیچ آب و تنظیمات دمای شستشو، نیروی برق را جهت باز و بسته شدن آب سرد و گرم ارسال می نماید.

وجود هرگونه خرابی در شیر آب ورودی می تواند موجب پر نشدن محفظه لباسشویی به طور کامل شود و در نتیجه دستگاه نمی تواند در دمای مناسب شستشو را آغاز کند و عملکرد آن دچار مشکل خواهد شد. از این رو هنگام مواجهه با این مشکل باید سریعا به دنبال نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی باشید.

ابزار مورد نیاز جهت تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

به طور کلی برای انجام اقدامات مربوط به تعویض شیر آب ورودی لباسشویی نیاز به ابزارهایی مخصوص دارید تا بتوانید این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. این ابزار عبارتند از:

 • انبر دست
 • پیچ گوشتی
 • دستکش کار
 • شیر آب جدید

نحوه قطع اتصال آب و برق برای تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

با توجه به آموزش نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی، ابتدا باید دو شاخه و سیم برق لباسشویی را از پریز برق جدا نمایید. از یک فرد دیگر کمک بگیرید و لباسشویی را مقداری حرکت داده و از دیوار فاصله دهید. سپس باید شیرهای آب را ببندید که به هنگام جدا نمودن آن ها آب از شیلنگ ها خارج نشود.

طریقه باز کردن پنل بالایی جهت تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

بر اساس راهنمای طریقه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی، برای اینکه بتوانید به این شیرها دسترسی پیدا کنید، باید اقدام به باز کردن پنل بالایی لباسشویی خود نمایید. در برخی از مدل ها پیچ های پنل در کنار و در برخی دیگر در قسمت پشت لباسشویی قرار دارند که باید آن ها را باز کنید. سپس باید پنل داخلی را کمی به عقب کشیده و آن را بردارید. هنگامی که پنل برداشته می شود، به راحتی می توانید شیرهای آب را مشاهده نمایید.

به طور کلی در لباسشویی ها دو شیر آب وجود دارد که یکی از آن ها مربوط به آب سرد و شیر دیگر برای آب گرم است. فیلتر تعبیه شده برای شیر آب گرم معمولا به رنگ قرمز می باشد. در برخی از مدل های لباسشویی ممکن است شیر آب سرد به شیر آب گرم چسبیده باشد که برای بررسی نشتی آب می توانید به اطراف شیرها دست بزنید.

نحوه جدا کردن شیر معیوب و تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

در این مرحله از آموزش نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی، لازم است نسبت به جدا کردن تمامی اتصالات آبی و برقی از دستگاه خود اقدام نمایید. با استفاده از یک پیچ گوشتی اتصالات مربوط به برق و دسته سیم ها را از شیر باز کرده و آن ها را جدا نمایید. همچنین باید اتصالات شیلنگ های آب را نیز که با استفاده از بست های فلزی تعبیه شده اند، به همین صورت باز کنید.

 • برای انجام این کار باید ابتدا بست ها را به کمک یک انبردست باز کرده و سپس شیلنگ را با دست کمی تکان دهید تا از شیر جدا شود.
 • در این مرحله باید شیر آب معیوب و قدیمی را از بدنه لباسشویی باز کنید.
 • برای انجام این کار باید به بررسی دقیق اتصال شیر به بدنه دستگاه بپردازید و نحوه باز کردن آن را متوجه شوید.
 • در برخی از انواع مدل های لباسشویی، شیر با استفاده از چند پیچ مخصوص به دستگاه متصل شده است و در سایر مدل ها به کمک دیگر روش ها اتصال پیدا کرده است.

نحوه نصب شیر جدید برای تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

پس از باز نمودن شیر آب ورودی قدیمی و معیوب، در مرحله آخر از طریقه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی، باید نسبت به نصب شیر آب جدید اقدام نمایید. برای انجام این کار باید اقداماتی که در مرحله قبلی انجام دادید را به حالت معکوس اجرا نمایید. ابتدا باید شیر ورودی را در جای مخصوص خود قرار داده و اتصالات مربوط به برق و آب لباسشویی را وصل نمایید. سپس باید پنل بالایی لباسشویی را مجددا در جای خود قرار داده و دستگاه را به شکل اولیه خود برگردانید.

 • باید شیلنگ های مربوط به سیستم آب رسانی لباسشویی را در قسمت پشت دستگاه جای گذاری نمایید.
 • مطمئن شوید که شیلنگ های آب گرم و سرد در مکان صحیحی قرار گرفته باشند.
 • اتصالات شیلنگ ها را باید با استفاده از ابزار مخصوص مانند انبردست محکم کنید.
 • بهتر است شیلنگ ها را بیش از اندازه محکم نکنید؛ زیرا ممکن است موجب شکستن پلاستیک درون شیر گردد.
 • پس از انجام این کارها، باید اقدام به باز کردن شیرهای آب نمایید.
 • همچنین باید بررسی کنید که ماشین لباسشویی و دیواره آن نشتی آب نداشته باشد.
 • در صورت وجود هرگونه نشتی کوچک، باید نسبت به محکم کردن شیلنگ اقدام نمایید.
 • در نهایت ماشین لباسشویی خود را به برق وصل کنید و دستگاه را در سر جای خود قرار دهید.

نکات ایمنی تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

در صورتی که قصد دارید برای تعمیر و عیب یابی لوازم برقی مانند ماشین لباسشویی اقدام‌ نمایید، بهتر است یک سری نکات ایمنی مهم را رعایت کنید تا از آسیب رسیدن به خودتان در هنگام کار جلوگیری نمایید.

 • پیش از شروع کار تعویض شیر آب ورودی لباسشویی حتما باید دو شاخه و سیم دستگاه خود را از پریز برق جدا نمایید.
 • عدم جدا کردن اتصالات برق می تواند منجر به بروز برق گرفتگی و سایر اتفاقات خطرناک شود.
 • پس از قطع برق می توانید دکمه های لباسشویی خود را فشار دهید تا از عدم جریان برق در آن اطمینان حاصل کنید.
 • حتما به هنگام کار از ابزار مخصوص همراه با دستکش ایمنی برای عیب یابی لباسشویی استفاده کنید.
 • در صورتی که در زمینه نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی از دانش و تخصص لازم برخوردار نیستید، می توانید از تکنسین متخصص کمک بگیرید.

نتیجه گیری از طریقه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

به طور کلی تعویض شیر آب ورودی لباسشویی یکی از کارهایی است که طی چندین مرحله صورت می گیرد و این مراحل نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد. از این رو بهتر است توسط یک فرد متخصص انجام شود‌. در غیر این صورت ممکن است به سایر قطعات و قسمت های لباسشویی شما آسیب زیادی وارد گردد. در نتیجه به شما توصیه می کنیم که اگر تخصصی در زمینه نحوه تعویض شیر آب ورودی لباسشویی ندارید، با نمایندگی تعمیرات لباسشویی هوم خانه تماس حاصل کنید تا تعمیرکاران ماهر این مجموعه در سریع ترین زمان برای کمک به شما اعزام گردند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست