راهنمای استفاده از لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
3 سال پیش

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

اگر مدتی ماشین ظرفشویی خود را تمیز نکنید، در قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی جرم و رسوبات مشاهده خواهید کرد. با اینکه وجود جرم به ماشین ظرفشویی شما آسیب جدی نمی رساند، ولی کیفیت شست و شو ظروف را کاهش میدهد. به همین دلیل خوب است که به صورت ماهانه ماشین ظرفشویی خود را جرم گیری کنید. امروز با هوم خانه همراه باشید تا با نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی آشنا شوید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر و یا تجربه به خصوصی در مورد جرم گیری و نظافت ماشین ظرفشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با متخصصین سایت تعمیرات لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

چرا باید ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنیم؟

رسوبات و جرم ها در ماشین ظرفشویی، از چربی ها و خرده غذا های موجود روی ظروف کثیف به وجود می آیند.

 • بعد از مدتی این چربی ها و خرده غذاها روی یکدیگر تلنبار شده و به دیواره های ماشین ظرفشویی می چسبند.
 • اولین دلیل رسوب زدایی ماشین ظرفشویی برای افزایش کیفیت شست و شو است.درواقع زمانی که فرایند شست و شو شروع میشود آلودگی ها و جرم های رسوب کرده روی دیواره ها کنده شده و به ظروف میچسبند. به همین دلیل ظرف ها پس از شست وشو نیز تمیز نشده و کثیف باقی میمانند.
 • دلیل دوم جرم گیری ماشین ظرفشویی این است که جرم ها باعث میشوند فیلتر ها و لوله ها مسدود شوند و دیگر ماشین لباسشویی به خوبی کار خود را انجام ندهد.
 • همچنین یکی از دلایل صدای ماشین ظرفشویی رسوب کردن فیلتر ها و لوله ها میباشد. برای حل این مشکل نیز باید باید ماشین ظرفشویی خود را رسوب زدایی کنید.

زمان مناسب جرم گیری ماشین ظرفشویی

برای جرم گیری ماشین ظرفشویی، باید در ابتدا با نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی آشنا باشید و زمان مناسب آن را بررسی کنید:

 • اگر ظروف به خوبی شسته نمی شوند، حتما برای جرم گیری ماشین ظرفشویی اقدام کنید.
 • جمع شدن رسوب در ماشین ظرفشویی می تواند باعث ایجاد بوی بد شود.
 • در این زمان نیز باید برای رسوب زدایی ماشین ظرفشویی اقدام کنید.

برنامه جرم گیری ماشین ظرفشویی کدام است؟

برای جرم گیری ماشین ظرفشویی، باید برنامه ای مناسبی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که انتخاب برنامه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. اما رسوب زدایی ماشین ظرفشویی و انتخاب برنامه آن کاملا به ماده ای بستگی دارد که شما به عنوان جرمگیر ماشین ظرفشویی از آن استفاده می کنید.

روش های رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی بهتر است که از مواد طبیعی مانند آبلیمو، جوش شیرین، سرکه و نمک استفاده کنید.

 •  کلیت فرایند جرم گیری ماشین ظرفشویی اینگونه است که قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی را از یکدیگر جدا کرده و با استفاده از مواد بالا هر قسمت را جداگانه شست و شو دهید.
 • البته دقت داشته باشید که بخش هایی که قابلیت جدا شدن را دارند را جدا کنید و لازم نیست تمامی قطعات دستگاه را جدا کنید.
 • بد نیست بدانید که علاوه بر روش بالا، راه حل دیگری نیز برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی وجود دارد که نسبت به روش قبلی سریع تر و بهتر است.
 • در این راهکار باید سرکه و جوش شیرین را درون ماشین ظرفشویی ریخته و یک برنامه شست و شو را انتخاب کنید.سپس از آب داغ استفاده کرده و بگذارید که فرایند شست و شو تمام شود.
 • راهکار سوم این است که سرکه را به تمام قطعات و اجزای ماشین ظرفشویی اسپری کنید و در مرحله بعدی با استفاده از پارچه ای تمیز قطعات را پاک کنید.
 • اگرکه برای شما بوی سرکه آزار دهنده است، میتوانید با استفاده از محلول آبلیمو و نمک، با رعایت نکاتی که در قسمت قبلی گفته شد، دستگاه را یکبار دیگر بشورید.

نحوه استفاده از مایع جرمگیر ماشین ظرفشویی

برای استفاده از تمیز کننده ماشین ظرفشویی مانند مایع جرمگیر، می توانید از مراح زیر استفاده کنید:

 • در ابتدا برچسب روی درب جرمگیر ماشین ظرفشویی را جدا کنید.
 • سپس آن را به صورت واژگون در طبقه زیرین دستگاه قرار دهید.
 • مایع جرمگیر نباید تکان بخورد.
 • دستگاه را خالی از هر گونه طرف و بر روی برنامه شستشو کامل، روشن کنید.

نحوه استفاده از قرص جرم گیر ماشین ظرفشویی

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی با قرص جرم گیر به شرح زیر است:

 • ظرفشویی را از هر گونه ظرف خالی کنید.
 • از هیچ گونه ماده شوینده دیگری استفاده نکنید.
 • قرص جرم گیری را از بسته خود خارج نمایید.
 • قرص را در کف دستگاه بی اندازید.
 • برنامه اتو را فعال کنید.
 • اجازه دهید تا فرآیند شستشو به اتمام برسد.

روش جرم گیری ماشین ظرفشویی با پودر

جرمگیری ماشین ظرفشویی با استفاده از پودر به شرح زیر می باشد:

 • دستگاه را از هرگونه ظرف خالی کنید.
 • در زمان رسوب زدایی ماشین ظرفشویی از هیچ گونه مایع شوینده استفاده نکنید.
 • پودر جرم گیر را در داخل جا قرصی و یا کف دستگاه بریزید.
 • یک برنامه اتو را انتخاب کنید.

نحوه رسوب گیری ماشین ظرفشویی

در ادامه برای شما مراحل رسوب زدایی ماشین ظرفشویی را توضیح داده ایم. در این آموزش برای جرم گیری ماشین ظرفشویی از مواد طبیعی استفاده کنید.

نکته: قبل از اینکه بخواهید مراحل را شروع کنید، ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و ظروف داخل آن را خارج کنید:

 1. ابتدا قطعات و سبد هایی که قابل جدا شدن هستند را از ماشین ظرفشویی جدا نمایید و جداگانه جرم گیری کنید. برای اینکار بهتر است که سبد ها و قطعات خیس کنید تا راحت تر شسته شوند. بعد از اینکه خشک شدند با استفاده از سرکه و مسواک سبد ها را تمیز کنید.
 2. سپس محفظه های کوچک آب فشان های بالایی و پایینی ماشین ظرفشویی را با استفاده از سوزن یا خلال دندان جرم گیری کنید.
 3. در این مرحله واشر ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. این قطعه به دلیل وظیفه ای که دارد یکی از کثیف ترین قطعات موجود در ماشین ظرفشویی میباشد. وظیفه واشر این است از خروج آب، چربی و… از ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. برای اینکار پارچه ای را به سرکه آغشته کنید و با استفاده از آن قسمت های مختلف واشر را تمیز کنید و قسمت هایی را که نمیتوانید با دست پاک کنید، با استفاده از یک شی باریک تمیز کنید.
 4. در مرحله آخر جرم گیری ماشین ظرفشویی باید کل ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. اینکار را انجام دهید تا چربی های باقی مانده، تمیز شوند.

نکاتی برای مراقبت از ماشین ظرفشویی بعد از جرم گیری

با رعایت نکات زیر میتوانید از فرایند جرم گیری ماشین ظرفشویی نتیجه بهتری بگیرید و از آسیب دیدن ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید:

 1. زمانی که فرایند جرم گیری تمام شد و زمان نصب ماشین ظرفشویی رسید، دقت داشته باشید که فیلتر را به درستی در جایگاه خود قرار دهید. در صورتی که این قطعه را به درستی نصب نکنید، برای ماشین ظرفشوی مشکلاتی پیش می آید.
 2. سعی کنید که به صورت ماهانه اینکار را انجام دهید. چراکه معمولاً بعد از 1 ماه ماشین ظرفشویی جرم میگیرد.
 3. قبل از اینکه بخواهید ظرف ها در ماشین ظرفشویی قرار دهید، دقت داشته باشید که باقی مانده های بزرگ غذا برروی ظرف نباشد. چراکه آن ها محفظه خروجی را مسدود میکنند و باعث میشوند که ماشین ظرفشویی شما سر و صدا کند.
 4. درجه آب را روی آب داغ قرار دهید چون چربی ها با آب سرد شسته نمیشوند.

نتیجه گیری درباره نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

جرم گیری ماشین ظرفشویی دو دلیل دارد: افزایش کیفیت شست و شو و رفع مسدود شدن فیلتر ها. توصیه میشود که به صورت ماهانه ماشین ظرفشویی خود را رسوب گیری کنید. برای رسوب زدایی ماشین ظرفشویی از مواد طبیعی مانند سرکه، جوش شیرین و آبلیمو استفاده نمایید. به عنوان نکته آخر توجه داشته باشید که 3 راه حل برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی وجود دارد، که شما میتوانید با توجه به نیاز خود یکی را انتخاب کنید. در صورتی که نمیتوانید ماشین ظرفشویی خود را جرم گیری کنید و یا در هرکدام از مرحله های جرم گیری مشکل دارید، میتوانید مشکلات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست