آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
4 ماه پیش

علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

این روزها ماشین ظرفشویی به یکی از لوازم خانگی کاربردی در آشپزخانه تبدیل شده است و مدل‌ های مختلفی از آن به بازار عرضه می شود. به طور کلی عملکرد ماشین‌ های ظرفشویی در تمامی مدل های آن یکسان می باشد. یکی از رایج ترین مشکلاتی که در ظرفشویی‌ ها وجود دارد، خشک نشدن ظروف است. در صورتی پس از اتمام کار شستشو، ظروف شما به طور کاملا خشک نشده یا بر روی آن ها لکه‌ های آب مشاهده می شود، این مطلب می تواند در زمینه یافتن علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی به شما کمک کند.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر یا پرسش به خصوصی در مورد علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی دارید به شما توصیه می کنیم تا با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با تعمیرکاران لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

چرا ظروف در ماشین ظرفشویی خشک نمی شوند؟

در بسیاری از مواقع هنگام شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی، مشکلاتی مانند خشک نشدن کامل ظروف در دستگاه ایجاد می شود که باعث باقی ماندن لکه‌ های آب بر روی آنها خواهد شد. در صورتی که نتوانید علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را پیدا کنید، ظرف‌ ها پس از اتمام فرآیند شستشو خیس می مانند و مجددا باید پس از انجام شستشو، ظروف را با استفاده از دستمال خشک کنید که این کار باعث هدر رفتن زمان شما خواهد شد. از این رو پیش از جدی تر شدن مشکل خشک نشدن ظروف در دستگاه به بررسی علل آن بپردازید.

نحوه قرارگیری ظروف علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از مسائلی که در هنگام استفاده از ظرفشویی باید مورد توجه قرار دهید، نحوه چیدمان ظروف و رعایت فاصله آنها از یکدیگر می باشد. بهتر است ظرف ها را به گونه ای در محفظه ظرفشویی قرار دهید که در فاصله نزدیک به هم و یا بر روی هم قرار نگیرند.

هنگامی که ظروف بر روی یکدیگر قرار داده شوند، آب و بخار به راحتی جمع آوری شده و در نتیجه پس از اتمام شستشو، رطوبت حاصل شده بر روی آنها می نشیند. به هیچ عنوان ظرف ها را به شکل قائم در محفظه قرار ندهید؛ زیرا این کار باعث می شود تا علاوه بر جمع شدن آب کثیف، از تبخیر آب نیز جلوگیری شده و مانع از خشک شدن طروف گردد.

خرابی ترموستات از دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از عواملی که می تواند علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد، خرابی ترموستات است. وظیفه این قطعه این است که در برابر افزایش دمای بیش از حد، ایمنی دستگاه را حفظ کند. در صورتی که ترموستات دچار خرابی شده و به درستی عمل نکند، المنت پیش از خشک شدن ظروف خاموش می شود. در نتیجه عملکرد خشک کن دستگاه دچار اختلال شده و ظروف نیز به صورت کامل خشک نمی شوند. جهت رفع مشکل باید ترموستات را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کنید. برای جلوگیری از ایجاد مشکلات جدی تر باید تعمیر و یا تعویض ترموستات را به تکنسین متخصص بسپارید.

عدم استفاده از مایع جلادهنده علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

مایع جلادهنده یا کمک شستشو می تواند نیروی کشش سطحی آب را کاهش داده و از ایجاد قطرات کروی بر روی ظروف جلوگیری نماید. این ماده آب را به شکل یک سطح نازک بر روی ظروف نشانده و آنها را به راحتی خشک کرده و آبکشی می نماید. این کار موجب می شود تا لکه‌ هایی که بر روی ظروف در اثر بخار شدن قطرات ایجاد شده اند، از بین بروند. به طور کلی مایع جلادهنده آب را از روی ظروف سرازیر نموده و باعث بهبود چرخه خشک کردن ماشین ظرفشویی می شود.

 • عدم استفاده از مایع جلادهنده می تواند از دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد.
 • بهتر است از این مایع جلادهنده به اندازه مناسب و استاندارد استفاده نمایید.
 • در صورتی که پیش از این نیز از این ماده استفاده می کردید، اطمینان حاصل کنید که مخزن ظرفشویی دچار گرفتگی نشده باشد.
 • پس از اتمام شستشو، مطمئن شوید که حتما مخزن مایع کمک آبکشی خالی باشد.

خرابی المنت گرمایشی از دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

المنت گرمایی یکی از قطعات ماشین ظرفشویی است که وظیفه آن گرم کردن محفظه ظرفشویی به هنگام فرآیند خشک کردن ظروف می باشد. در صورتی که این المنت معیوب شده و دچار خرابی شود، ماشین ظرفشویی نمی تواند ظروف را به درستی خشک کند. در صورتی که درجه حرارت پایین باشد، توانایی خشک کردن ظروف نیز کمتر خواهد بود.

 • برای عیب یابی و بررسی سالم بودن المنت، باید از یک مولتی متر استفاده کنید و در صورت مشاهده خرابی، سریعا آن را تعویض نمایید.
 • وجود هرگونه مقاومت بیش از اندازه و اتصال کوتاه در المنت به معنای خراب بودن آن است.

خرابی دریچه هوا علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

بسیاری از ماشین‌ های ظر‌فشویی برای تخلیه هوای مرطوب و گرم دستگاه که به هنگام فرآیند آبکشی ایجاد می شود، از یک دریچه هوا برخوردار می باشند. در صورتی که این دریچه هوا نتواند به درستی باز شود، رطوبت ایجاد شده بر روی ظروف همچنان باقی می ماند. یکی از شایع‌ ترین دلایل خشک‌ نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود ایراد و اختلال در عملکرد دریچه هوای دستگاه می باشد.

 • در این شرایط باید دریچه هوای ظرفشویی را بررسی کنید و از عملکرد صحیح و درست باز شدن آن اطمینان پیدا کنید.
 • اگر مشکلی در نحوه باز شدن این دریچه مشاهده می کنید، برای رفع ایراد آن از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

خرابی موتور فن دریچه هوا علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی مربوط به خرابی موتور فن دریچه هوا است. در برخی از مدل های ماشین‌ ظرفشویی، یک موتور فن برای دریچه هوا تعبیه شده است که عمل خشک شدن ظروف را آسان تر می نماید. در صورتی که کارکرد این موتور فن دچار مشکل شود، دستگاه قادر به خشک کردن ظروف نمی باشد.

 • جهت تشخیص و بررسی ایراد موتور فن، باید تست کنید که جریان برق به موتور وصل باشد.
 • اگر پروانه فن به سختی می چرخد یا موتور فن سوخته است، باید اقدام به تعویض موتور فن دریچه هوا نمایید.
 • برای عیب یابی و رفع این مشکل از تعمیرکار متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

نکات جلوگیری از مشکل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

 • پس از اینکه فرآیند شستشوی ماشین ظرفشویی به پایان می رسد، درب دستگاه را مقداری باز کنید. انجام این کار باعث می شود تا هوای مرطوب ایجاد شده در دستگاه از آن خارج گردد.
 • پس از اتمام کار با ماشین ظرفشویی، حتما طبقه پایین آن را خالی نمایید؛ زیرا آب معمولا در سطوح مقعری داخلی مانند لیوان ها و فنجان هایی تجمع می کند که بر روی طبقه بالایی محفظه قرار داده شده اند. جهت جلوگیری از ریخته شدن آب بر روی ظروف در طبقه پایین دستگاه، بهتر است ردیف پایینی آن را تخلیه نمایید.
 • حتما برای بهبود عملکرد ظرفشویی به هنگام شستشو و آبگیری از مایع جلادهنده استفاده کنید.
 • بهتر است از حالت گرما در تنظیمات شستشوی ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

نتیجه گیری از علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

در صورتی که دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی شما مربوط به دلایل گفته شده باشد، می‌ توانید این مشکلات را به راحتی تشخیص داده و در صورت امکان آنها را برطرف کنید. اما اگر خرابی و ایراد قطعات ظرفشویی باعث خشک نشدن صحیح ظروف می باشد، به هیچ عنوان خودتان اقدام به باز کردن دستگاه و تعمیر آن نکنید؛ زیرا ممکن است به سایر قطعات ظرفشویی نیز آسیب های جدی وارد شود. در نتیجه در صورت نداشتن تخصص و دانش فنی در زمینه تعمیرات ظرفشویی بهتر است از تعمیرکاران متخصص در نمایندگی مجاز هوم خانه کمک بگیرید.


بدون برچسب

در بحث و گفتگوی این مطلب شرکت کنید!

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست