آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
11 ماه پیش

علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی

ماشین لباس شویی را میتوان دستگاهی نسبتا بزرگ و پیچیده دانست که در آن از قطعات زیادی برای انجام کارهای مختلف به کار برده شده است. اگر گاهی یکی از این قطعات دچار خرابی شود عملکرد کلی دستگاه مختل شده و عملا از کار می افتد. ممکن است این اتفاق برای شما نیز بیفتد ناگهان ماشین لباس شویی تان خاموش شود و دیگر کار نکند.اما این مشکل از کجا منشا میگیرد و چه دلایلی دارد؟ با این مطلب در سایت آی پی امداد همراه شوید تا درباره علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر یا تجربه به خصوصی در مورد علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نر خود در بخش دیدگاه ها در انهای همین مقاله به گفتمن با تعمیرکاران لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

دلایل خاموش شدن ماشین لباسشویی چیست؟

زمانی که ماشین لباسشویی به صورت ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نمیشود، حتماً‌ مشکلی پیش آمده است و شما باید برای تعمیر آن دست به کار شوید.علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی شامل موارد زیادی میشود،که در ادامه به بررسی و معرفی آنها میپردازیم.

 • پیشنهاد میشود که تمام دلایل موجود در این لیست را بررسی کنید تا بروز خطر احتمالی جلوگیری کنید:
 • اولین دلیل خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی نبود برق برای استفاده ماشین لباسشویی است:
 • ماشین لباس شویی برای کارکردن نیازمند برق است و بدون جریان برق نمیتواند روشن شود و کار کند.
 • به همین دلیل اولین موردی که شما باید بعد از خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی آن را چک کنید رسیدن برق به دستگاه میباشد.
 • برای اینکار باید پیریزی که ماشین لباس شویی را به آن وصل میکنید یررسی کنید و مطمئن شوید برق دارد یا نه.
 • به همین منظور سعی کنید که با استفاده از آن پریز گوشی خود را شارژ کنید تا ببنید شار‍ژ میشود یا نه. در صورت خرابی پریز باید ماشین لباس شویی خود را به پریز دیگری متصل کنید.

ارتباط سالم نبودن سیم دوشاخ و خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی

سالم بودن دوشاخ ماشین لباسشویی مرحله بعدی چک کردن وجود برق در ماشین لباس شویی میباشد.در صورتی که پریز شما سالم بود ولی همچنان به ماشین لباس شویی برق نمیرسید، باید سیم و دو شاخ آن را چک کنید.

 • دو شاخ ماشین لباسشویی بر اثر گذشت زمان و یا قرار گرفتن در شرایط نامناسب خراب میشود و دیگر توانایی انتقال برق را ندارند و شما نمی توانید از آن استفاده کنید.
 •  به همین دلیل بهتر است قبل از اینکه با نمایندگی شرکت ماشین لباس شویی خود تماس بگیرید و یا اینکه تعمیرکار خبر کنید، از سالم بودن دو شاخ ماشین لباس شویی مطمئن شوید.

درست کار نکردن سیستم پارازیت ‌گیر یا فیوز و خاموش شدن ماشین لباسشویی

سیستم پارازیت‌ گیر در واقع یک قطعه‌ داخلی در ماشین لباسشویی می باشد.

وظیفه سیستم پارازیت‌گیر این است که نوسنات برق را کنترل و مدیریت کند و از سوختن قطعات و برد دستگاه جلوگیری کند. آسیب دیدن و خرابی قطعه فیوز یا پارازیت‌گیر می ‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی لباسشویی و روشن نشدن دوباره آن ‌گردد.

اگر این قطعه خراب شود، باعث میشود که آسیب غیرقابل جبرانی به ماشین لباس شویی شما وارد گردد.پس حتماً‌ خرابی این قطعه را بررسی کنید.

خرابی میکروسوییچ ماشین لباسشویی، دیگر علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی

میکروسوییچ قطعه‌ای در ماشین لباسشویی است که مانند قفل کودک عمل می‌کند.

 •  وظیفه قفل کردن درب لباسشویی و جلوگیری از باز شدن آن در حین شستشو به عهده این قطعه است.
 • در صورتی که میکروسوییچ دچار خرابی شده باشد و درب دستگاه قفل نشود، ماشین لباسشویی شروع به کار نخواهد کرد و در این صورت روشن نمی ‌شود.

خرابی دکمه استارت، علت دیگر روشن نشدن ماشین لباسشویی

همانطور که از نام این دکمه پیداست برای شروع روند شست و شو استفاده میشود، این دکمه را باید زمانی فشار داد که لباس های خود را درون ماشین لباس شویی قرار داده اید، درب ماشین لباسشویی را بسته اید و برنامه شستشو را انتخاب کرده اید.

 • وظیفه اصلی این دکمه در این است که فرمان شروع شست و شو را به برد یا موتور دستگاه برساند.
 •  در صورتی این دکمه خراب شده باشد امکان ارسال فرمان شروع شست و شو ممکن نیست و ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود و کار نمیکند.

خرابی برد اصلی دستگاه چگونه منجر به خاموش شدن ناگهای لباسشویی می شود؟

برد اصلی ماشین لباسشویی مانند مغز ماشین لباس شویی عمل می‌کند و از طریق اتصالات الکتریکی به سایر قطعات دستگاه فرمان می‌دهد.

در صورتی که این قطعه مهم و اساسی در ماشین لباسشویی خراب گردد سایر قطعات دستگاه به دلیل دریافت نکردن فرمان شروع ، هیچ‌ گونه فعالیتی انجام نمی‌ دهند.

خرابی نمایشگر و خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی 

نمایشگر موجود در ماشین لباسشویی وظیفه دارد تا نوع برنامه شستشو و دستور شروع به کار را از کاربر دریافت کند و به برد انتقال دهد.سپس برد ماشین لباسشویی دستور شروع شست و شو را به موتور و دیگر اجزای ماشین لباسشویی ارسال میکند.

در صورتی که نمایشگر ماشین لباسشویی خراب شود یا اینکه بسوزد این اطلاعات به برد منتقل نمیشوند و ان موضوع می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی شود.

قطع اتصالات نمایشگر دستگاه و برد در ماشین لباسشویی های جدید

وسیله ارتباطی میان برد و نمایشگر از اهیمت زیادی برخوردار است. دلیل این اهمیت را در بالا توضیح دادیم و گفتیم که چرا نمایشگر اهمیت زیادی دارد.

اگرکه اتصالات بین این دو نیز دچار خرابی و مشکل شوند، اطلاعات ارسال نمیشود و ماشین لباس شویی کار نمی کند. به همین دلیل شما باید این مورد را نیز به خوبی بررسی کنید.

نتیجه گیری از علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی

به صورت کلی دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی زیاد هستند ولی نکته قابل توجه اینجاست که اگر بعد از خاموش شدن دوباره روشن نشود و دیگر نتوان از آن استفاده کرد، باید به فکر تعمیر و عیب یابی ماشین لباس شویی خود بیافتید. نبود برق استفاده ماشین لباسشویی، سالم نبودن دوشاخ ماشین لباسشویی، درست کار نکردن سیستم پارازیت‌گیر یا فیوز ماشین لباس شویی و خرابی میکروسوییچ ماشین لباسشویی از جمله دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی ماشین لباس شویی و روشن نشدن آن میباشد.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست