راهنمای استفاده از لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
6 ماه پیش

جلوگیری از خشک شدن غذا در مایکروفر

مایکروفر را می توان یک وسیله بسیار کاربردی دانست که فرایند پخت و گرم کردن غذا را بسیار راحت و سریع کرده است. امروزه به دلیل وجود مشغله کاری برای افراد، هر دستگاهی که به انجام سریع تر کار ها کمک کند را می توان وسیله ای سودمند دانست. اما استفاده از این وسیله نیز به دانش خاص خود نیاز دارد چرا که ممکن است استفاده اشتباه از آن نتیجه ای مطلوب نداشته باشد.یکی از نتایج ناخوشایندی که به علت استفاده نادرست از مایکروفر رخ می دهد،خشک شدن غذا در آن است.امروز با این مطلب تخصصی درباره نحوه جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر در خدمت شما هستیم.پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نر و یا تجربه به خصوصی در مورد جلوگیری از خشک شدن مواد غذایی در ماکروفر دارید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با متخصصین هوم خانه بپردازید.

نحوه نگهداری و گرم کردن غذا چه ارتباطی با جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر دارد؟

همان طور که می دانید، ماکروفر مانند سایر وسایل برقی خانگی، نیاز به رعایت نکاتی در جهت استفاده دارد. از این رو در ادامه نکاتی را برای استفاده از ماکروفر برای شما شرح خواهیم داد تا از خشک شدن غذا در ماکروفر جلوگیری کنید:

 • یکی از مهم ترین فاکتور هایی که بر خشک نشدن غذا در مایکروفر تاثیر دارد این است که چگونه غذا را نگهداری و آن را گرم می کنید.
 • برای جلوگیری از خشک شدن غذا در مایکروفر بهتر است غذا را درون ظرف یا پلاستیک داخل یخچال نگهداری کنید.
 • این که ظرفی که غذا را در آن ریخته اید درب داشته باشد بسیار مهم است، چرا که باید درب ظرف را ببندید تا غذا در مدتی که در یخچال است خشک نشود.اگر ظرف شما در دار نیست از پلاستیک فریزر برای پوشاندن آن استفاده کنید.
 • جالب است بدانید که اگر می خواهید غذا تازه تر بماند بهتر است بجای درب ظرف از پلاستیک فریزر استفاده کنید.

چه ظروفی برای داخل ماکروفر مناسب می باشد؟

این که شما از چه ظروفی برای گرم کردن غذا در مایکروفر استفاده می کنید اهمیت زیادی دارد به همین دلیل در این بخش ما به معرفی نکاتی در اینباره می پردازیم.

 • مورد اول که باید رعایت کنید این است که هرگز از ظروف فلزی یا فویل ‌های آلومینیومی در مایکروفر استفاده نکنید.چرا که فلز امواج مایکروویو را از خود عبور نمی ‌دهد. خطرات استفاده از فلزات در ماکروفر به قدری زیاد است که می تواند به سلامت شما و دستگاهتان آسیب وارد کند.
 • به علاوه اینکه نه تنها استفاده از ظروف فلزی در گرم شدن غذا تاثیری ندارد بلکه موجب ایجاد جرقه در مایکروفر نیز خواهد شد و ممکن است نتایج جبران ناپذیری به بار آورد.
 • بطور کلی باید برای گرم کردن غذا و جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر از ظروف شیشه ‌ای، سرامیکی، پلاستیکی و کاغذی استفاده کنید چرا که این طروف بهتر و سریع تر می توانند غذا را گرم کنند.
 • نکته:استفاده از ظروف پلاستکی فقط در نوع خاصی از مایکروفر ها مجاز است چرا که استفاده از آن ها در سایر ماکروویو ها ممکن است سبب ذوب شدن ظرف و یک دردسر بزرگ شود.

برای جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر آن را بصورت یکنواخت در ظرف پخش کنید

از آنجایی که مایکروفر با به حرکت درآوردن مولکول های غذا در اثر انتقال موج به آن ها،غذا را گرم می کند باید سطح غذا در دستگاه به صورت یکنواخت باشد تا همه آن بخوبی گرم شود.

اگر بخش از غذا ضخیم تر بوده(غذای بیشتری در آنجا وجود دارد) و بخشی نازک تر باشد،بخش نازک تر ممکن است خشک شده و بخش دیگر سرد باقی بماند.چرا که اشعه مایکروویو در نقاطی از غذا که تراکم آن بیشتر است کمتر نفوذ می کند.

باید به یاد داشته باشید که میزان نفوذ اشعه مایکروفر زیاد نیست و نمی توانید از آن برای پخت و پز های سنگین استفاده کنید چرا که برای مثال میزان نفوذ این اشعه در گوشت تنها یک سانتی متر است!

تاثیر رطوبت برای جلوگیری خشک شدن غذا در ماکروفر

اینکه غذای شما مرطوب باشد در جلوگیری از خشک شدن غذا بعد از گرم کردن در مایکروفر بسیار موثر است.این موضوع دلیلی علمی دارد که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

 • همانطور که می دانید مولکول‌ های آب قطبی هستند و این قطبیت به دلیل الکترونگاتیوی زیاد مولکول ‌های اکسیژن موجود در آب است.
 • خاصیت قطبی بودن مولکول ‌های آب باعث میشود که  در اثر اشعه مایکروویو راحت‌ تر به جنب و جوش در بیایند.
 • در نتیجه هرچقدر میزان رطوبت غذا بیشتر باشد، غذا سریع ‌تر گرم شده و خشک هم نخواهد شد.
 • اگر می خواهید غذاهایی غیر مرطوب مانند برنج را با استفاده از مایکروفر گرم کنید آن را مرطوب کنید یا از یک حوله کاغذی مرطوب برای ایجاد رطوبت در غذا استفاده کنید.
 • راهکار دیگر این است که کاسه ‌ای پر از آب را در هنگام گرم شدن غذا در مایکروفر قرار دهید.به این ترتیب فضای داخلی دستگاه مرطوب شده و از خشک شدن غذا در مایکروفر جلوگیری می کند.
 • استفاده از درپوش منفذ دار در هنگام گرم کردن غذا و هم زدن غذا در نرم شدن آن تاثیر گذار است.

برنامه پخت مناسب را انتخاب کنید تا از خشک شدن غذا در ماکروفر جلوگیری شود

یکی از مهم ترین دلایلی که می تواند موجب خشک شدن غذا در مایکروفر شود، انتخاب برنامه پخت نامناسب است.

معمولا ماکروفر ها دارای برنامه های متفاوتی هستند حالت هایی مانند یخ زدایی، درست کردن پاپ کرن و گرم کردن غذا از برنامه های کاربردی مایکروویو به شمار می آیند که ارگ بصورت نادرست و جابجا انتخاب شوند می توانند بر کیفیت گرم شدن غذا تاثیر منفی بگذارند.

اگر برنامه پخت به درستی انتخاب نشود به دلیل ایجاد بیش از اندازه گرما می تواند  سبب خشک شدن مواد غذایی شود و تمام رطوبت مواد غذایی را از بین ببرد. پس اهمیت این موضوع را از یاد نبرید.

بررسی راهکار های جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر

خشک شدن غذا در مایکروفر دلایل متعددی دارد که به نوع ظرف استفاده شده برای گرم کردن،میزان خشک و مرطوب بودن خود غذا،نحوه نگهداری از غذا در یخچال و برنامه پخت بستگی دارد.برای جلوگیری از خشک شدن غذا در مایکروفر کافی است نکاتی که در قسمن های قبل گفته شد را رعایت کنید تا نتیجه ای دلچسب را مشاهده کنید.اگر به دلیل استفاده نادرست از دستگاه مثلا گذاشتن ظرف پلاستیکی یا فلزی در آن مایکروفر شما دچار خرابی شد، با تعمیرکاران مجرب آی پی امداد تماس گرفته و مشکل خود را با آن ها در میان بگذارید تا در اسرع وقت به کمک شما بیایند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست