آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
10 ماه پیش

نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

ممکن است برای شما نیز این مشکل پیش آمده باشد که ماشین لباسشویی مطابق با برنامه صحیح کار نکند و عملکرد آن دچار اختلال شده باشد. تایمر یکی از قطعاتی است که عملکرد آن می تواند بر روی کارکرد تمامی قطعات لباسشویی تاثیرگذار باشد. در نتیجه خرابی این قطعه ممکن است باعث عدم کارکرد صحیح ماشین لباسشویی شما شود که در این مواقع باید اقدام‌ به تعمیر یا تعویض تایمر نمایید. در این مقاله ما قصد داریم به صورت کامل به نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی بپردازیم.

کاربران گرامی؛ در صورتی که نظر و یا تجربه به خصوصی در مورد نحوه تعویض تایمر ماشین لباسشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انهای همین مقاله به گفتمان با متخصصین تعمیرگاه لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

علت و نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

تایمر یکی از مهمترین قطعاتی است که کارکرد صحیح ماشین لباسشویی به سالم بودن این قطعه بستگی دارد. به طور ‌کلی عملکرد تایمر لباسشویی به صورت تمام اتوماتیک بوده و در تمامی برندها تقریبا به صورت یکسان می باشد. این قطعه به نوعی مرکز کنترل تمامی برنامه های شستشو به حساب می آید.

تایمر پس از دریافت اطلاعات از سنسورها، آن ها را با توجه به برنامه ها و در زمان های خاص به موتور، پمپ ها و سلونویدها ارسال می نماید. در صورتی که مشکلی در تایمر و بخش های مرتبط با این قطعه ایجاد شود، کار شستشو به درستی انجام نخواهد شد. البته تایمر قطعه ای که تنها در برخی موارد ارزش تعمیر دارد و در بیشتر مواقع باید تعویض شود.

آموزش تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

با توجه به آموزش نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی باید به این نکته داشته باشید که تایمر دارای اجزای مشخص و خاصی است که کیفیت کار این اجزا می تواند نحوه کارکرد تایمر را مشخص نماید. جهت تعمیر این قطعه، ابتدا باید یک فرد متخصص تمامی قسمت های آن را به دقت بررسی ‌کند تا بتواند با توجه به آسیب دیدگی آن، اقدام به تعمیر یا تعویض تایمر نماید. به طور کلی نحوه تعمیر تایمر به صورت زیر است:

بررسی سوئیچ درب جهت تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

سوئیچ درب به عنوان یکی از قطعات ایمنی در لباسشویی تعبیه شده است و اگر کار نکند و یا سوئیچ گیر کرده باشد، لباسشویی به درستی کار نخواهد کرد. در صورتی که این سوئیچ از کار بیفتد، ماشین لباسشویی در زمینه تشخیص باز یا بسته بودن درب دچار مشکلاتی خواهد شد. به طور کلی قفل درب دارای چندین میکروسوئیچ، بازکننده موتور واکس و یک سیم پیچ قفل کننده می باشد. نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی در این حالت به گونه ای است که ابتدا باید کلید یا سوئیچ بررسی شده و سپس به تعمیر آن بپردازید.

 • برای انجام این کار ابتدا لباسشویی را از برق بکشید.
 • سپس می توانید سوئیچ را به کمک یک سیخ چوبی با راحتی تمیز کنید.
 • در صورتی که با تمیز کردن مشکل آن رفع نشد، می توانید پوشش بالایی آن را برداشته و به سوئیچ ها دسترسی پیدا کنید.
 • سوئیچ ها را به دقت بررسی کنید تا پیچ های آن ها شل نشده باشند.
 • در صورتی که پیچ ها شل شده باشند، هنگام بسته بودن درب و شروع به کار ماشین لباسشویی باعث تکان خوردن سوئیچ خواهند شد.
 • از این رو بهتر است دو سر سوئیچ را به دقت بررسی نمایید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید.

بررسی و تعمیر موتور تایمر ماشین لباسشویی

در این مرحله از نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی می توانید به بررسی و عیب یابی موتور آن بپردازید. تایمر از یک موتور برخوردار است که به وسیله برخی اتصالات و میله سربی به آن اتصال پیدا کرده است. این اتصالات می توانند موتور تایمر را کنترل نمایند و باعث شوند تا تایمر مطابق با برنامه جلو برود. در مواقعی که تایمر با برنامه تعیین شده در لباسشویی مطابقت ندارد، موتور آن معیوب شده یا از کار افتاده است.

 • در این شرایط فرد متخصص باید به دقت موتور تایمر را مورد بررسی قرار دهد.
 • همچنین اتصالات مربوط به تایمر و موتور آن باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • این کار معمولا با استفاده از مولتی متر انجام می گیرد و به نقشه مدارها نیاز دارد.
 • پس از اتمام بررسی و تعمیر موتور، عملیات تعمیرات وارد به فاز بعدی وارد خواهد شد.

بررسی سنسور کنترل سطح آب برای تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که در آموزش تعمیر تایمر ماشین لباسشویی باید مورد بررسی قرار بگیرد، سنسور کنترل سطح آب و مشکل سرریز شدن آب است. به طور‌ کلی به این قطعه یک شلنگ کوچک متصل است که اگر بیفتد یا شل شود، آب به داخل لباسشویی سرریز خواهد شد. در این مواقع تکنسین متخصص از سر شلنگ چند سانت جدا نموده و آن را به کمک یک بست به سنسور متصل می کند. اگر خود سنسور دچار خرابی شده باشد، باید تعویض شود تا تایمر بتواند کارکرد درستی داشته باشد.

نحوه تعویض تایمر ماشین لباسشویی

برای دنبال کردن آموزش نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی و تعویض آن می توانید مطابق با مراحل زیر اقدام نمایید:

 • جهت تعویض تایمر پس از قطع برق، برای اینکه بتوانید به تایمر دسترسی پیدا نمایید، باید دستگیره های مربوط به کنترل و پنل را بردارید.
 • سپس باید سیم هایی که تایمر را به بخش های دیگر لباسشویی اتصال می دهند، به دقت بررسی نمایید.
 • در صورتی که سیم ها قطع یا شل شده باشند، باید سعی کنید آنها را جا بیندازید. این سیم ها به صورت سوکتی هستند و به آسانی نیز قابل چفت شدن می باشند.
 • می توانید از دم باریک برای فشار دادن سیم ها به داخل استفاده کنید تا قطع نشوند. به هیچ عنوان سیم ها را با دست نکشید.
 • برای امتحان کردن تایمر می توانید از اهم متر استفاده کنید و آن را بر روی کمترین درجه تنظیم کنید.
 • سپس خروجی های برق را از تایمر قطع نموده و به هر خروجی اهم متر را وصل کنید.
 • در صورتی که تایمر سالم باشد، اهم متر عدد صفر را نشان خواهد داد. اگر بالاتر از صفر باشد، به معنای خرابی تایمر می باشد و باید تعویض گردد.
 • از آنجایی که تایمر نوعی سوئیچ چند منظوره می باشد، باید هرکدام از خروجی های آن را به نوبت امتحان نمایید.
 • برای تعویض تایمر می توانید یکی از پیچ های متصل به دو سر آن را باز نموده و سپس آن را قطع نمایید. سپس تایمر جدیدی که تهیه نموده اید را در جای آن نصب کنید.
 • سیم هایی که جدا کرده بودید را مجددا متصل نموده و اتصالات صحیح آن را چک کنید.
 • پس از اینکه تمامی سیم ها را متصل کردید، باید پیچ های تایمر را نیز محکم کنید.
 • در انتها کاور لباسشویی را مجدد ببندید و دستگاه خود را به برق وصل نمایید.

نتیجه گیری از نحوه تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

در این مقاله توانستید با آموزش تعمیر تایمر ماشین لباسشویی به طور کامل آشنا شوید. در صورتی که قصد تعمیر یا تعویض تایمر دستگاه خود را داشته باشید، به کمک مطالب بالا، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که در زمینه برطرف کردن ایراد تایمر لباسشویی با مشکلی مواجه شدید یا از دانش بالایی برخوردار نیستید، می توانید از تعمیرکاران مجرب و حرفه ای نمایندگی تعمیرات هوم خانه برای انجام این کار کمک بگیرید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست