آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
4 ماه پیش

علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی

اگر شما نیز از ماشین ظرفشویی در منزل خود استفاده می‌ کنید، مطمئنا از این موضوع اطلاع دارید که نشتی آب از ظرفشویی می تواند یک مشکل بسیار آزاردهنده باشد. زیرا همواره باید در حال خشک کردن آب خارج شده در اطراف دستگاه خود باشید. در چنین شرایطی تنها کاری که می توانید برای انجام آن اقدام کنید، یافتن علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی می باشد. شما با بررسی قطعات، واشرها و بست های ماشین ظرفشویی می توانید علت این مشکل را جویا شده و آنها را برطرف کنید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر یا پرسش به خصوصی در مورد نشت آب از ماشین ظرفشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین ماله به گفتمات با تعمیرکاران لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

چرا آب از ماشین ظرفشویی نشت می کند؟

نشتی آب ماشین ظرفشویی حتی به مقدار کم نیز می تواند بسیار دردسرساز باشد. در بسیاری از موارد این آب ها ممکن است به دیوارها و کفپوش آشپزخانه نیز آسیب وارد کنند و در نتیجه برای بازسازی آنها مجبور به صرف هزینه های زیادی شوید. اگرچه پیدا کردن دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی کار سختی نیست، اما تعمیر قطعات آن نیاز به تخصص و مهارت دارد که در صورت نداشتن آن، ممکن است به سایر اجزا نیز آسیب وارد نمایید. در ادامه این بخش رایج ترین دلایل مربوط به نشتی آب از ماشین ظرفشویی و راهکارهای موجود برای حل این مشکلات را ذکر خواهیم کرد.

پمپ معیوب علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی می‌ تواند مبوط به معیوب بودن پمپ یا بست های دستگاه باشد. به طور کلی وظیفه پمپ این است که آب را در داخل ظرفشویی به جریان بیندازد. در برخی از مدل های ماشین‌ ظرفشویی این پمپ کار تخلیه آب را نیز انجام می دهد. این قطعه معمولا در بخش پایین ماشین ظرفشویی تعبیه شده است. محفظه پمپ به وسیله یک واشر به بدنه پایینی دستگاه متصل است و این واشر موجب آب‌ بندی آن می گردد.

  • واشر ممکن است در اثر مواد شوینده و با گذشت زمان دچار پوسیدگی شود و در نتیجه باعث نشتی آب شود.
  • باید پمپ و کلیه درزگیرها و واشرهای آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض آن بپردازید.

شیر ورودی آب از علل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

شیر ورودی آب به عنوان مجرای اصلی ورود آب به داخل دستگاه بوده و ممکن است در مواردی علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی باشد. در بسیاری از مدل ها شیر ورودی در قسمت پایینی و پشت ظرفشویی قرار دارد. به طور کلی آب مورد نیاز در دستگاه از راه شلنگ های پلاستیکی، لوله های فلزی و پوشش فلزی متصل به شیر ورودی تامین می شود.

  • باید اتصالات شیر را به دقت بررسی کنید و از درستی آن اطمینان حاصل نمایید.
  • همچنین باید بررسی کنید که هیچگونه بریدگی، شکاف و یا خرابی که باعث ایجاد نشتی شود، وجود نداشته باشد.
  • ممکن است مشکل از قسمت بدنه پلاستیکی شیر ورودی باشد که در این حالت باید آن را تعویض کنید.

خرابی سوئیچ و شناور دلیل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

شناور و سوئیچ ماشین ظرفشویی از جمله قطعات ایمنی دستگاه محسوب می شوند که برای پیشگیری از مشکل پر شدن بیش از حد آب در دستگاه تعبیه شده اند. محل قرارگیری شناور در قسمت پایینی دستگاه است و سوئیچ شناور نیز در زیر شناور قرار دارد. هنگامی که آب در ظرفشویی بالا آمده و به سطح مناسب می رسد، شناور سوئیچ را فعال نموده و اقدم به بستن شیر ورودی آب می کند.

  • وجود هرگونه ایراد و خرابی در شناور یا سوئیچ آن می تواند موجب بالا آمدن آب شده و از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی باشد.
  • اگر سطح آب در داخل دستگاه شما بیش از اندازه باشد، شناور یا سوئیچ دچار مشکل شده اند و باید آنها را تعویض نمایید.

بست های شلنگ علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی

بست های تعبیه شده برای شلنگ ماشین ظرفشویی، باعث محکم شدن شلنگ گردش آب و شلنگ تخلیه به پمپ دستگاه می شوند. بست های شلنگ ها معمولا در زیر صفحه محافظ و پایین دستگاه قرار دارند. اگر این بست ها شل شوند و یا خود شلنگ ها دچار شکاف و پارگی شوند، ممکن است آبریزش و نشتی در دستگاه ایجاد شود. باید همواره بست های موجود بر روی شلنگ را چک کرده و آنها را مجددا سفت کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید.

بازوی آب پاش از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

تمامی مدل های ماشین ظرفشویی از بازوی آب پاش یا اسپری برخوردار هستند که آب را جهت شستشوی ظروف با فشار زیاد به داخل دستگاه پرتاب می نماید. جنس این بازو معمولا از پلاستیک است و در صورتی که دچار آسیب دیدگی شود، نمی تواند آب را به طور کامل پرتاب کند و در نتیجه آب به بیرون نشت خواهد کرد. همچنین بسته شدن سوراخ های موجود بر روی بازوی آب پاش نیز می تواند علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی باشد که در این حالت باید تمامی قسمت های بازو را به دقت بررسی کنید.

درپوش ظرفشویی علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی

برخی از انواع مدل های ماشین ظرفشویی از یک درپوش مخصوص مواد شوینده و آبکشی برخوردار می باشند که با هدف جلوگیری از نشتی آب با استفاده از واشر، پیچ و مهره سرهم بندی شده است. در برخی دیگر از انواع مدل ها این بخش به قسمت پنل درب داخلی متصل می باشد. بهتر است درپوش ظرفشویی را برای جلوگیری از بروز نشتی بررسی کنید.

خرابی محفظه پودر از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

محفظه پودر یا دیسپنسر ماشین ظرفشویی قسمتی است که محل قرارگیری آن در قسمت داخلی درب می باشد و به کمک واشر به صورت کامل آب بندی شده است. در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی این محفظه به پنل درب جلویی وصل شده است. در صورتی که هرگونه نشتی از جلوی ماشین ظرفشویی مشاهده کردید، ممکن است به علت وجود نقص و خرابی در دیسپنسر یا واشر محفظه باشد.

تراز نبودن دستگاه از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما بر روی سطح تراز و صافی قرار نگرفته باشد، ممکن است که علاوه بر عملکرد نامناسب دستگاه، قفسه‌ های داخلی آن آسیب ببینند. همچنین این مشکل می تواند علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی نیز باشد. از این رو حتما در زمان نصب و قرارگیری ماشین ظرفشویی در محل مورد نظر، نسبت به تراز بودن دستگاه اطمینان حاصل نمایید.

نتیجه گیری از دلیل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

در این مطلب علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی به همراه راه حل رفع مشکلات را به طور کامل توضیح داده شد تا در صورت مواجهه با این مشکل بتوانید خودتان اقدام به عیب یابی دستگاه نمایید. البته رفع برخی از این ایرادات و مشکلات بسیار تخصصی بوده و حتما باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. تعمیرکاران مجرب نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی در هوم خانه می توانند ایرادات مربوط به نشتی آب دستگاه شما را به بهترین نحو برطرف کنند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست