آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
4 ماه پیش

علت خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی

ماشین ظرف شویی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که در صورت خرابی یکی از آنها کل ماشین ظرف شویی دچار مشکل میشود. ولی برخی از قطعات هستند که کار کردن ماشین ظرف شویی به آنها وابسته است و ماشین ظرفشویی نمیتواند بدون آنها کار کند. یکی از این قطعات پمپ ماشین ظرفشویی است. دلایل خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی زیاد هستند و هرکدام آنها باعث میشوند که شما نتوانید از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. میخواهید با علت خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی آشنا شوید و این مشکل را حل کنید؟ پس با ما همراه شوید تا در این باره بیشتر بدانید.

چنانچه نظر یا پرسش به خصوصی در مورد خرابی پمپ ماشین ظرفشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر و یا پرسش خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با تعمیرکاران لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

منظور از پمپ ماشین ظرفشویی دقیقاً چه پمپی میباشد؟

زمانی که از دلایل خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی حرف میزینم،منظورمان پمپی است که برای تخلیه فضولات ماشین ظرف شویی در آن تعبیه شده است.

 • پمپ تخلیه قطعه ای مهم در ماشین ظرفشویی است. کاربرد این پمپ به این شکل است: موقع شستشوی ظروف آب کثیف حاصل از شست و شوی ظرف ها را به بیرون از ماشین ظرفشویی هدایت میکند.
 • باید بدانید تا زمانی که تخلیه آب کثیف به درستی و بدون اشکال صورت بگیرد و این عمل دچار ایراد نشود، ماشین ظرفشویی از عملکرد مناسبی برخوردار می باشد.در غیر این صورت شما در استفاده از دستگاه به مشکل برمیخورید.
 • همانطور که گفتیم پمپ تخلیه در ماشین ظرف شویی قطعه ای بسیار مهم و ضروری محسوب میگردد.به همین خاطر است که شرکت های سازنده ماشین ظرف شویی به کیفیت این قطعه اهمیت زیادی می دهند.
 •  در صورتی که این قطعه به مشکل بخورد، باعث عدم کارکرد درست ماشین ظرفشویی میشود و ماشین ظرفشویی نمیتواند به خوبی آب کثیف را تخلیه کند.
 •  درصورت بروز این مشکل حتی ممکن است ماشین ظرفشویی را خاموش شود. در صورت خرابی این قطعه به شما ارور آن روی دستگاه شما نمایش داده میشود.

مدل های پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

برای یافتن علل خرابی پمپ ماشین ظرفشویی باید مدل های آن را بشناسید تا بتوانید راهکار مناسب برای حل مشکل هر مدل را بدانید.برای پمپ تخلیه مدل های مختلفی دارد ولی3 دسته بندی های اصلی آن شامل لیست زیر میشود:

 • پمپ تخلیه مغناطیسی
 • پمپ تخلیه پروانه ای
 • پمپ تخلیه حرارتی

علت کارنکردن پمپ ماشین ظرفشویی چیست؟

دلایل کارنکردن پمپ ماشین ظرفشویی بسیار هستند:

یکی از دلایلی که برای اکثر مدل های ظرفشویی رخ میدهد و باعث خرابی پمپ ماشین ظرفشویی میشود، گیرکردن و مسدود شدن شلنگ خروجی پمپ است. پس در وهله اول برای عیب یابی پمپ ماشین ظرفشویی حتما آن را چک کنید.

 • در صورتی که از ماشین ظرفشویی خود زیاد استفاده میکنید، حتماً موتور ماشین ظرفشویی را چک کنید. ممکن است که موتور شما دچار مشکل شده باشد.
 • دلیل بعدی خرابی کاسه نمد یا پروانه میباشد. در صورت خرابی این قطعه در ماشین ظرفشویی آب به درون موتور پمپ تخلیه نفوذ میکند و آنرا دچار مشکل میکند.
 • همچنین نباید از رسوباتی که در پمپ رسوب میکنند غافل شد! آنها باعث مسدود شدن پمپ میشوند و عملکرد آنرا مختل میکنند.
 • گرفتگی در فیلتر کف ماشین ظروفشویی علت دیگر خرابی پمپ ماشین ظرفشویی میباشد.

دلایل خرابی پمپ ماشین ظرفشویی

دو زمینه اصلی که برای پیدا کردن علت خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی باید آن ها را بررسی کنید شامل دسته بندی الکتریکی و مکانیکی میباشد.

 • اگرکه قسمت مکانیکی پمپ خراب شده باشد، شاهد سوراخ شدن لوله انتقال آب ، مسدود شدن فیلتر به دلیل روی هم انباشته شدن مواد غذایی روی ظروف کثیف و بقایای پودر شستشو و یا خراب شدن قطعات پمپ خواهید بود.
 • در صورتی که با این مورد از خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی روبه رو شدید، باید قطعه خراب شده یا مشکل را شناسایی کنید و به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید تا عملکرد پمپ تخلیه ظرفشویی به حالت اولیه اش باز گردد.
 • خرابی موتور در صورتی که در دسته بندی الکتریکی قرار میگیرد که برق رسانی به پمپ تخلیه دچار مشکل و ایراد گردد یا اینکه بوبین پمپ تخلیه بسوزد و موتور کار نکند.
 • برای اینکه مطمئن شوید برق به بوبین موتور میرسد، جریان ورودی را با استفاده اهم متر تست کنید و از برق رسانی کامل به موتور مطمئن شوید.

تست سالم بودن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

حالا که با دلایل خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی آشنا شدید، وقت آن رسیده است که با روش های عیب یابی این مشکل نیز آشنا گردید.

برای اینکار باید طبق لیست زیر تمام مراحل را طی کنید تا به مشکل برنخورید.

 • دقت داشته باشید که پمپ تخلیه با استفاده از یک پروانه، آب را از طریق شلنگ از ماشین ظرفشویی خارج می کند.اگر موتور پمپ تخلیه کار نکند، آب ماشین ظرفشویی تخلیه نخواهد شد.
 • برای اینکه بفهمید که آیا پمپ تخلیه معیوب است یا خیر موتور پمپ را به طور مداوم با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید.
 • اگر موتور تداوم عملکرد ندارد یا اگر برق دریافت میکند اما روشن نمی شود، باید پمپ تخلیه را عوض کنید.
 • همچنین برای اینکه از کیفیت کار خود مطمئن شوید خوب است که کار های زیر را نیز تست کنید:
 • بررسی کنید که مشکل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی ربطی به گرفتگی در فیلتر کف ماشین ظرف شویی یا پروانه پمپ تخلیه ندارد.
 • همچنین یادتان نرود که شلنگ خروجی فاضلاب را بررسی کنید. چراکه در صورت مسدود شدن آن به مشکل بر میخورید.
 • به عنوان نکته آخر بررسی خود فاضلاب را از قلم نیاندازید تا مطمئن شوید فاضلاب دچار گرفتگی نشده است.

آموزش تمیز کردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

همانطور که در بالا اشاره کرده ایم، گرفتگی ماشین ظرفشویی میتواند علت خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی باشد.

حالا وقت آن رسیده است که مشکل خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی را با یکدیگر حل کنیم.مراحل زیر را به ترتیب و با دقت طی کنید:

 1. ابتدا پمپ را تخلیه کنید و آن را بیرون ماشین ظرف شویی قرار دهید.
 2. پروانه ای را که روی پمپ تخلیه تعبیه شده است را بررسی نمایید تا مطمئن پروانه هیچگونه گرفتگی ندارد.
 3. هیچوقت پمپ تخلیه را زیر آب نگیرید، به دلیل اینکه پمپ دارای سیم پیچ است و احتمال سوختن آن وجود دارد و در این صورت شما باید پمپ را عوض نمایید.
 4. در حین تمیز کردن پمپ تخلیه ظرفشویی، به بررسی گرفتگی در شیلنگ خروجی متصل به پمپ نیز دقت کنید تا مشکل احتمالی را رفع کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که چسبیدن ته مانده های غذا به پروانه باعث عدم تخلیه آب در ظرفشویی میشود.

نتیجه گیری از علت خرابی پمپ ماشین ظرفشویی

از مطلب علت خراب شدن پمپ ماشین ظرفشویی نتیجه میگریم که حتی کوچکترین ذرات غذا هم میتوانند برای شما مشکلات بزرگ ایجاد کنند.آیا شما دلایلی دیگری نیز میشناسید که میتوانند باعث خرابی پمپ ماشین ظرفشویی شوند؟ نظرات خود را دراین باره برای ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست