راهنمای استفاده از لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
6 ماه پیش

نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

مایع جلادهنده یکی از مواد شوینده مکمل است که در شست و شوی ظروف با ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار میگیرد.شوینده مکمل شوینده ای است که در کنار پودر شوینده اصلی برای شست و شوی بهتر ظروف بکار گرفته می شود.اگر می خواهید که ظروفی براق و درخشان داشته باشید باید در شست و شوی خود از مایع جلادهنده استفاده کنید.اما چگونه؟اگر پاسخ این سوال را نمی دانید پیشنهاد می کنیم که با ادامه این مطلب درباره نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی با ما همراه باشید.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر و یا تجربه به خصوصی در مورد نحوه استفاده از جلادهنده ماشین ظرفشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای این مقاله به گفتمان با متخصصین شرکت تعمیرات لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

وظیفه مایع جلادهنده ظرفشویی چیست؟

قبل ازینکه به سراغ آموزش نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی برویم باید با ماهیت و وظیفه این شوینده آشنا شویم.

 • بطور کلی اگر بخواهیم وظیفه مایع جلادهنده را شرح دهیم باید گفت که استفاده از این مایع سبب درخشنگی بیشتر ظروف می شود.
 • اما بصورت دقیق تر باید بگوییم که مایع جلا دهنده دارای ترکیبات خاصی است که در هنگام خشک کردن ظروف در 5 دقیقه آخر از مخزن مایع آزاد و وارد دستگاه می شود و همراه با بخار آب به براق کردن ظروف میپردازد. این ماده باعث لغزندگی آب روی ظروف شده و نمی گذارد قطره های آب روی ظروف باقی مانده و به اصطلاح لک شوند.
 • اگر مایع جلادهنده ظرفشویی تمام شود فرایند خشک کردن ظروف دچار مشکل می شود و ظرف ها یا بخوبی خشک نمی شوند یا لکه های آب روی آن ها باقی می ماند.
 • اگر هم که مقدار زیادی از این مایع را برای شست و شو استفاده کنید باعث کدر شدن ظروف بلوری می شود.
 • با توجه به این موضوع میزان و نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی اهمیت بسیاری پیدا می کند.در ادامه به معرفی نکاتی در این باره می پردازیم.

نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی چگونه است؟

هنگامی که چراغ روی درب مخزن مایع جلادهنده روشن شد و خبر از اتمام این مایع در ظرفشویی داد، شما باید دوباره مخزن را پر کنید.

 • در واقع هر وقت با علامت اختصاری rinse aid روی صفحه نمایش ظرفشویی خود مواجه شدید یعنی نیاز به ریختن مایع جلادهنده دارید.
 • این کار اصلا سخت نیست و در عرض چند دقیقه بعد از مطالعه این بخش می توانید به تنهایی آن را انجان دهید.
 • قبل ازینکه نحوه ریختن مایع جلادهنده در ظرفشویی را توضیح دهیم باید به این نکته اشاره کنیم که باید مایع جلادهنده ای با کیفیت بالا و سازگار با ماشین ظرفشویی خود انتخاب کنید تا کیفیت شست و شوی شما بالا برود.
 • همچنین با توجه به اینکه از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می کنید یا از پودر استفاده از جلادهنده تفاوت خواهد داشت.برای مثال در ماشین ظرشویی ال جی برای پر کردن مخزن جلا دهنده ماشین ظرفشویی باید آن را تا زیر خط max پر کنید نه بیشتر و نه کمتر!

مراحل گام به گام استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی به این شکل است:

 • برای پرکردن محفظه جلادهنده، ابتدا درب آن را باز کنید.
 • محفظه را کاملا پر کرده و درب آن را ببندید.
 • سپس درجه آن را با توجه به موارد گفته شده تنظیم کنید.

مواد تشکیل دهنده مایع جلادهنده چیست؟

در بخش قبل اشاره کردیم که این مایع از ترکیبات خاصی تشکیل شده است که سبب لک نشدن ظروف می شوند.اما شاید برای شما جالب باشد بدانید که این ترکیبات چه هستند؟

بطور کلی و براساس تحقیقات انجام شده توسط گروهی از محققان روی انواع جلادهنده،مایع جلادهنده به سه نوع D و F و A تقسیم می شوند.

موادی که باعث شده اند محصولات در درجه F و D بگیرند عبارتند از:

 • سدیم تری پلی فسفات: به عنوان نوعی سم برای محیط زیست است
 • متیل کلرویزوتیازولینون: ماده بسیار سمی برای آبزیان
 • ماده ضد رسوب: سرطان زا، ایجاد مشکلات تنفسی، ایجاد مشکلات کلیه، آلوده کردن مزمن آب ها، ایجاد حساسیت ها و صدمه های پوستی.
 • ترولوسن سدیم، دی هیدرات: آلوده کردن شدید آب ها، ایجاد مشکلات تنفسی، اثرات نامطلوب بر غدد درون ریز و باروری، سرطان زا، ایجاد مشکلات کلیه، اثر نامطلوب بر سیستم هضم غذا و دستگاه گوارش، اثر نا مطلوب بر سیستم عصبی، ایجاد حساسیت ها و صدمه های پوستی، اثر نامطلوب بر بینایی.
 • اکسی بنزون: اثرات نامطلوب بر غدد درون ریز و باروری

با توجه به موارد بالا پیشنهاد ما این است که از مایع جلادهنده گروه A استفاده کنید چرا که محصولات این گروه دارای فرمولاسیونی با پایه گیاهی هستند و مشکلی ندارند.

میزان استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی به چه صورت است؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم میزان و مقدار استفاده از این مایع شوینده اهمیت زیادی دارد.اما از کجا بفهمیم که چقدر و چگونه باید از این مایع استفاده کنیم؟

 • در تمامی مدل های ماشین ظرفشویی مخزنی برای مایع جلا دهنده در کنار درب مواد شوینده وجود دارد روی این درب نشانگری وجود دارد که پر و خالی بودن مخزن را نشان می دهد.
 • معمولا برای پر کردن این مخزن در ظرفشویی ‌ها درجه مخصوصی وجود دارد تا بتوانید به راحتی براساس نیاز خود میزان آن را مشخص کنید.
 •  برای مثال در ظرفشویی ال جی درجه جلا دهنده از کمترین تا بیشترین مقدار بین 1 تا 6 است.پیشنهاد می شود که اگر از پودر شوینده استفاده می‌کنید درجه جلادهنده را روی 2 تنظیم کنید و در صورتی که از قرص شوینده استفاده می‌کنید درجه را روی 1 قرار دهید.
 • روشی دیگری برای تعیین میزان مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی وجود دارد و آن این است که کیفیت ظروف را بعد از شست و شو مشاهده کنید.
 • اگر بعد از اتمام شستشو بر روی ظروف لک آب وجود داشت درجه جلا دهنده را زیاد کنید و اگر لکه‌ های رنگی روی ظرف‌ ها باقی مانده بود درجه را کم کنید.
 •  همچنین در صورتیکه کف حاصل از شوینده ‌ها در ته لیوان و یا داخل ماشین باقی بماند باید درجه جلادهنده کم شود.

نتیجه گیری از نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

به عنوان نکته آخر پیشنهاد می شود که اگر بدون استفاده از مایع جلادهنده ظروف شما پس از شست و شو براق هستند و هیچ لکی روی آن ها وجود ندارد، از مایع جلادهنده استفاده نکنید.چرا که استفاده از آن به هیچ وجه ضرورت ندارد.همچنین می توانید بجای استفاده از این مایع با ترکیبات شیمیایی از سرکه برای براق کردن بیشتر ظروف استفاده کنید.از اینکه تا انتهای آموزش از نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی همراه ما بودید از شما متشکریم.همچنین شما می توانید در صورت بروز مشکل و خرابی در ماشین ظرفشویی خود به تعمیرکاران مجرب آی پی امداد مراجعه کنید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست