آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
11 ماه پیش

علت بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

ممکن است برای شما نیز این مشکل پیش آمده باشد که وقتی قصد دارید ظروف را پس از اتمام فرآیند شستشو از ماشین ظرفشویی خود خارج کنید، بوی نامطبوعی به مشامتان می رسد. به طور کلی این مشکل در ماشین های ظرفشویی بسیار رایج است و به راحتی نیز برطرف می شود. شما می توانید با رعایت چندین نکته ساده مشکل بوی بد دستگاه خود را رفع کنید. در این مقاله به بررسی علت بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر یا تجربه به خصوصی در مورد بوی نامطبوع موجود در ماشین ظرفشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهی همین مقاله به گفتمان با تعمیرکاران لوازم خانگی هوم خانه بپردازید.

چرا ماشین ظرفشویی بوی نامطبوعی می دهد؟

بوی بد ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات متداولی است که موجب می شود اکثر مصرف کنندگان نسبت به ظرفشویی خود احساس بدی پیدا کنند و در نتیجه از دستگاه استفاده نکنند. اگرچه در بسیاری از مواقع ممکن است ظروف در ماشین ظرفشویی به درستی شستشو و تمیز شوند، اما مطمئنا در این زمان بوی نامطبوع دستگاه آزاردهنده خواهد بود. برای راحت شدن از مشکل بوی بد ظرفشویی به تعمیرات دستگاه نیازی نیست. تنها باید مواردی که در ادامه این بخش به عنوان دلیل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی و راهکار رفع آن گردآوری شده است را به دقت دنبال نمایید.

بررسی 8 دلیل بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی

به طور کلی 8 علت باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی می شوند که در این بخش از مطلب از ان ها نام برده ایم:

 1. کثیفی فیلتر تخلیه
 2. انسداد شلنگ تخلیه
 3. کثیفی لاستیک دور درب
 4. انسداد بازو های اسپری
 5. واشر درب
 6. کثیف بودن محفظه داخلی ماشین ظرفشویی
 7. کثیفی سبد ها
 8. بسته بودن طولانی مدت درب دستگاه

کثیفی فیلتر تخلیه علت بوی بد در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دارای یک فیلتر مخصوص است که طی فرآیند شستشوی ظروف، ذرات غذا در داخل این فیلتر جمع می شوند و از انسداد مسیر خروجی آب جلوگیری می کنند. اولین موردی که به هنگام مواجهه با مشکل بوی بد ماشین ظرفشویی باید بررسی شود، فیلتر تخلیه دستگاه می باشد. ذرات غذایی ممکن است در محیط مرطوب و گرم دستگاه در فیلتر تخلیه جمع شوند و علت بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی باشند.

 • در اکثر ماشین های ظرفشویی یک فیلتر تخلیه به شکل استوانه وجود دارد که می توان آن را جدا نمود تا آب کثیف تخلیه شود.
 • جهت برداشتن این فیلتر باید آن را به صورت ۹۰ درجه به سمت چپ چرخانده و سپس اقدام به خارج کردن فیلتر نمایید.
 • در این مرحله فیلتر را با استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی به خوبی بشویید.
 • برای دسترسی به کلیه قسمت های فیلتر در هنگام شستشو می توانید از یک فرچه کوچک استفاده نمایید.

مشکل شلنگ تخلیه از دلایل بوی ناخوشایند ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علل ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی پیچ خوردگی یا خم شدن شلنگ تخلیه دستگاه می باشد. این مشکل موجب می شود تا آب استفاده شده مجددا به داخل محفظه دستگاه برگردد. برای برطرف نمودن این مشکل باید شلنگ تخلیه را بررسی کرده و آن را صاف نمایید تا از عدم برگشت آب فاضلاب به داخل ظرفشویی اطمینان حاصل کنید.

بسته بودن طولانی مدت درب باعث ایجاد بوی بد می شود

در صورتی که ماشین ظرفشویی را به صورت مرتب روشن نکرده و با آن کار نکنید، برای رشد انواع باکتری محیط بسیار مناسبی خواهد شد. وجود این باکتری ها در محفظه دستگاه دلیل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی خواهد بود. جهت جلوگیری از ایجاد این مشکل باید پس از اتمام هر بار شستشو، درب دستگاه را کمی باز بگذارید تا فضای داخل آن خشک شده و رطوبت موجود در دستگاه خارج گردد. در صورتی که مرتبا از ظرفشویی خود استفاده می کنید، این مشکل به ندرت رخ خواهد داد.

لاستیک دور درب را تمیز کنید

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی یکی از بخش هایی است که با استفاده از نوار مغناطیسی موجود در داخل آن، از ریختن آب به بیرون و نشت آن جلوگیری می کند. در برخی از مواقع ممکن است طی فرآیند شستشو در دستگاه، ذرات غذا در داخل شیارهای این لاستیک گیر کرده و موجب ایجاد بوی بد در دستگاه شود. از این رو بهتر است به طور مرتب لاستیک دور درب دستگاه را با استفاده از آب گرم و ابر تمیز نمایید.

 • انسداد بازوهای اسپری کننده دلیل بوی بد در ماشین ظرفشویی
 • در برخی مواقع ممکن است ذرات غذا موجب بسته شدن بازوهای اسپری کننده آب در ماشین ظرفشویی شده باشند و به همین علت آب نتواند به ظروف و لیوان ها به درستی پاشیده شود و در نتیجه به صورت کامل شستشو و تمیز نخواهند شد. وجود این مشکل در بازوهای اسپری کننده می تواند علت بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی باشد.

  • باید بازوهای اسپری کننده در بخش پایین و بالا را برداشته و تمامی سوراخ های آن را به خوبی تمیز نمایید.
  • جهت اطمینان پیدا کردن از باز شدن سوراخ ها می توانید داخل بازوهای اسپری کننده مقداری آب بریزید.
  • در صورتی که آب به راحتی از سوراخ ها خارج می شود، به معنای باز بودن آنها می باشد.

  واشر درب را جرم زدایی کنید

  در بعضی موارد علت بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی مربوط به جمع شدن ذرات مواد غذایی در میان واشر درب دستگاه می باشد. در اکثر مدل های ماشین‌ ظرفشویی یک واشر دور درب وجود دارد که می توان آن را جدا نمود.

  • باید این واشر را جدا کرده و آن را به خوبی بشویید.
  • جهت شستن این واشر بهتر است از مواد شوینده استفاده نمایید.
  • در صورت جدا نشدن واشر درب، آن را به طور کامل با مواد شوینده و اسفنج بشویید.

  کثیفی بدنه داخلی علت بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

  به طور کلی بدنه داخلی ظرفشویی همواره در معرض انواع آلودگی قرار دارد. از این رو با گذشت زمان ممکن است لایه‌ هایی از کثیفی و چربی بر روی آن ایجاد گردد و این مشکل می تواند دلیل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی باشد.

  • برای تمیز کردن بدنه داخلی ظرفشویی بهترین پاک‌ کننده‌ محلول جوش شیرین و سرکه می باشد.
  • با استفاده از محلول و اسفنج تمامی سطوح بدنه دستگاه را بشویید.
  • اگر این محلول آلودگی را پاک نکرد، می توانید از شوینده‌ های چند منظوره استفاده نمایید.
  • پس از شستشو آب فشار قوی را با شلنگ به دیواره‌ ها بگیرید تا ذرات چسبیده به بدنه جدا شود.

  آلودگی سبدهای دستگاه باعث به وجود آوردن بوی بدی می شود

  در طی فرآیند شستشوی ظروف، سبدهای ماشین ظرفشویی همواره در تماس مستقیم با این ظروف می باشند. از این رو ممکن است ذرات مواد غذایی مختلف به آنها چسبیده و بوی بدی ایجاد نماید. باید تمامی سبدهای دستگاه را خارج نموده و به کمک محلول جوش شیرین و سرکه مواد شوینده آنها را بشویید. جهت برطرف کردن بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی شستشو را با دقت زیاد انجام دهید. بهتر است هر سه هفته یک بار اقدام به شستن این سبدها نمایید.

  نکات جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی

  در ان بخش قصد داریم تا نگاهی به بررسی راه های جلوگیری از بوی نامطبوع در ظرفشویی بیاندازیم:

  • جهت پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع در ظرفشویی بهتر است پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه، ابتدا ذرات باقی مانده غذا را از روی آنها کاملا پاک کنید تا از انسداد فیلتر تخلیه جلوگیری شود.
  • سعی کنید به صورت دوره ای محفظه داخلی دستگاه و صافی آن را تمیز کنید.
  • همواره از مقدار نمک موجود در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید؛ زیرا کمبود نمک و یا نبود آن در دستگاه باعث ایجاد بوی بد خواهد شد.
  • برای مدت زمان طولانی ظرف های کثیف را در داخل ظرفشویی قرار ندهید؛ زیرا با خشک شدن غذاهای مانده بر روی ظروف و عدم توانایی ظرفشویی برای شستشوی کامل آن، بوی بدی در دستگاه ایجاد خواهد شد.
  • کلیه قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی مانند سینی، دیواره ها، قفسه ها و لاستیک دور درب را هر ماه یک بار به طور کامل تمیز کنید.
  • حتما لیوان ها و فنجان ها را بر روی سبد به سمت پایین بچینید تا داخل آنها به صورت کامل شسته شود.

  نتیجه گیری از علت بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

  در این مقاله توانستید با کلیه عواملی که می توانند دلیل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی باشند، آشنا شوید. همچنین در هر بخش راهکارهایی را جهت رفع این مشکلات برای شما بیان نمودیم که در صورت نیاز می توانید برای انجام آنها اقدام کنید. در صورتی که پس از بررسی ماشین ظرفشویی خود متوجه شدید که قسمتی از آن نیاز به تعمیر دارد و نمی توانید مشکل را به درستی عیب یابی کنید، می توانید از تکنسین ماشین ظرفشویی در هوم خانه کمک بگیرید.

  0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  دیدگاهی بنویسید

  دیدگاه خود را وارد کنید
  نام خود را وارد کنید
  ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست