آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
4 ماه پیش

تعمیرات جاروبرقی صنعتی

دستگاه جاروبرقی صنعتی یکی از کاربردی ترین وسایل و تجهیزات صنعتی و مکانیزه برای نظافت به شمار می رود. این دستگاه جهت جمع آوری و مکش آلاینده های جامد و مایع انباشته در محیط های وسیع استفاده می شود. دستگاه های جاروبرقی صنعتی نیز مانند سایر تجهیزات مکانیزه به منظور افزایش عمر مفید و بهبود کارایی، نیازمند نگهداری و تعمیر به موقع هستند. به طور کلی عیب یابی و تعمیرات جاروبرقی صنعتی به صورت ماهانه و سالانه می تواند عمر دستگاه را طولانی تر نماید. در این مطلب به بیان نحوه تعمیر و رفع عیب جاروبرقی صنعتی خواهیم پرداخت.

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر یا پرسش به خصوصی در مورد نحوه تعمیر جاروبرقی صنعتی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با متخصصین تعمیرگاه هوم خانه بپردازید.

عیب یابی و تعمیر جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی های صنعتی معمولا در ساختمان های بزرگ اداری، شرکت ها، فرودگاه ها، ایستگاه های اتوبوس، قطار و کارخانجات صنعتی که دارای ساختمان های بزرگ هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو کارکرد بیشتری دارند و قطعات مختلف آن ها به سرعت دچار مشکل و خرابی خواهد شد. بیشترین قطعاتی که در اینگونه جاروبرقی ها دچار مشکل می گردند شامل موتور، فیلتر، چرخ های جاروبرقی و کوپل بدنه و اتصالات هستند. در این شرایط بهترین راه جهت رفع عیب جاروبرقی صنعتی، استفاده از خدمات سرویس و تعمیرات دستگاه می باشد.

دستگاه جاروبرقی صنعتی مانند هر دستگاه دیگری ممکن است در هنگام استفاده دچار مشکلاتی شود. از جمله این مشکلات می توان به عدم روشن شدن دستگاه اشاره نمود. دلایل روشن نشدن دستگاه نیز می تواند مربوط به عدم اتصال پریز، اشکال در زغال موتور و سوختن فیوز باشد که باید یه طور دقیق عیب یابی شود. همچنین ممکن است تعمیرات جاروبرقی صنعتی در زمینه کاهش قدرت مکش دستگاه باشد که علت آن می تواند مربوط به مسدود شدن فیلتر، سوراخ شدن فیلتر و ‌.. باشد. از جمله تعمیرات رایج جاروبرقی صنعتی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تعمیرات عدم روشن شدن جاروبرقی صنعتی

گاهی اوقات جاروبرقی صنعتی به دلایل مختلفی مانند مشکل موتور و یا اتصالی سیم ها خاموش شده و دیگر روشن نمی شود. برای تعمیر و رفع عیب جاروبرقی صنعتی در این مواقع، ابتدا باید مطمئن شوید که پریز برق و کابل جاروبرقی مشکلی ندارند و می توانند برق را بدون مشکل به موتور جاروبرقی برسانند. پس از اینکه از درستی آن ها اطمینان حاصل نمودید، کلید روشن و خاموش تعبیه شده بر روی جاروبرقی صنعتی را بررسی کنید و در صورت خراب بودن، آن ها را تعویض نمایید. در صورتی که قادر به تعمیر دستگاه نبودید، به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. اگر جاروبرقی صنعتی به صورت مکرر روشن و خاموش می شود، کلید، فن و کابل جاروبرقی را بررسی کنید و در صورت عدم وجود مشکل، باید به سراغ تعمیر موتور جاروبرقی بروید.

تعمیرات صدای اضافی جاروبرقی صنعتی

جهت رفع عیب مشکل ایجاد صدای اضافی در جاروبرقی صنعتی، ابتدا باید محفظه جاروبرقی را باز نموده و هرگونه آشغال و کثیفی را از داخل آن خارج نمایید و به طور کامل آن را تمیز کنید. سپس لازم است که فیلترهای جاروبرقی صنعتی را تمیز و یا تعویض کنید. در صورتی که پس از انجام این اقدامات باز هم صدای دستگاه قطع نشد، باید به سراغ فن و تسمه جاروبرقی بروید. پس از تعویض هریک قسمت های معیوب، رابط فن را سفت نمایید.

تعمیرات عدم کارکرد صحیح جاروبرقی صنعتی

از آنجایی که جاروبرقی صنعتی در هنگام کارکرد بدون وقفه روشن است و استراحت کافی به دستگاه داده نمی شود، در نتیجه ممکن است دستگاه دچار مشکلاتی نظیر داغ شدن موتور جاروبرقی، نیم سوز شدن کلاف ها، گرم شدن آرمیچر، سوختن موتور و … شود. این مشکلات موجب می شود تا دستگاه زودتر از عمر مفید خود نیاز به خدماتی شامل رفع عیب و تعمیرات جاروبرقی صنعتی داشته باشد.

تعمیرات فیلتر جاروبرقی صنعتی

تعمیرات و رفع عیب فیلتر جاروبرقی صنعتی یکی از مهمترین بخش های نگهداری از این دستگاه می باشد. به طور کلی فیلتر جاروبرقی صنعتی پس از مدتی استفاده دچار گرفتگی می شود و باید تمیز و یا تعویض شود. تعویض فیلتر و رفع عیب جاروبرقی صنعتی باید به صورت کاملا ایمن و با استفاده از دستکش انجام شود. در صورتی که مشکل گرفتگی فیلتر جاروبرقی صنعتی با شستن آن حل شود، می توان مجددا از فیلتر استفاده نمود. همچنین در برخی از مدل های جاروبرقی صنعتی سیستم تکاننده خودکار و دستی فیلتر نیز تعبیه شده است تا عملکرد دستگاه در بهترین وضع ممکن بوده و مختل نشود. به هیچ عنوان نباید از دستگاهی که فیلتر آن مسدود شده است، استفاده نمود. همچنین تعویض فیلتر باید مطابق با دفترچه راهنمای جاروبرقی صنعتی و به طور دقیق انجام شود.

تفاوت تعمیرات جاروبرقی صنعتی و خانگی

به طور کلی سیستم عملکرد جاروبرقی های صنعتی و خانگی به صورت یکسان می باشد و تنها تفاوت آن ها در ابعاد دستگاه است. همچنین از آنجایی که جاروبرقی های صنعتی برای محیط های گسترده تر مورد استفاده قرار می گیرند، برای سیستم داخلی آن ها از سه الی چهار موتور استفاده می شود. اما در جاروبرقی های خانگی تنها از یک موتور قدرتمند استفاده می گردد. در جاروبرقی های صنعتی هنگامی که دستگاه روشن می شود، موتور با قدرت زیاد شروع به کار می کند و افراد می توانند قدرت مکش آن را با قطع نمودن تعداد موتورهای در حال کار به راحتی کنترل نمایند.

پیچیدگی سیستم داخلی جاروبرقی های صنعتی نسبت به جاروبرقی های خانگی کمتر بوده و در طراحی آن ها از سه یا چهار کلید مخصوص جهت کنترل تعداد موتورهای در حال کار استفاده شده است. تعمیر جاروبرقی صنعتی نیز نسبت به جاروبرقی خانگی نیاز به تخصص کمتری دارد؛ زیرا تعمیرکار جاروبرقی خانگی باید علاوه بر تعمیرات موتور جاروبرقی به تعمیرات الکترونیکی نیاز تسلط کاملی داشته باشد.

نکات ایمنی تعمیرات جاروبرقی صنعتی

جهت انجام تعمیرات جاروبرقی صنعتی بهتر است از تعمیرکاران متخصص و حرفه ای در این زمینه استفاده نمایید. همچنین لازم است در هنگام تعمیر جاروبرقی صنعتی به نکات زیر توجه نمایید:

  • برای تعمیر جاروبرقی صنعتی از ابزارهای مناسب استفاده نمایید؛ زیرا ابزارهای نامناسب ممکن است باعث آسیب جدی به دستگاه شوند.
  • پیش از شروع کار تعمیر جاروبرقی صنعتی حتما دستگاه را به دقت بررسی کرده و مشکل را تشخیص دهید. شناسایی و تعمیر اشتباه دستگاه می تواند منجر به از کار افتادگی آن شود.
  • افرادی که قصد تعمیر جاروبرقی صنعتی را دارند، باید از تجهیزات حفاظتی مانند کفش مناسب و دستکش استفاده کنند.
  • تعمیرکاران و نیروهای خدماتی باید به دفترچه راهنمای جاروبرقی و دستورالعمل های موجود در آن تسلط کاملی داشته باشند.
  • پیش از انجام تعمیر و یا تعویض قطعات جاروبرقی صنعتی مطمئن شوید که سیم دستگاه به برق متصل نباشد.
  • تعمیر موتور و بخش های داخلی جاروبرقی صنعتی نیز باید حتما توسط تکنسین مجرب و آموزش دیده انجام گردد.
  • جاروبرقی صنعتی جز در مدل های مخصوص، به هیچ عنوان نباید برای جمع آوری مواد و ذرات سمی، انفجاری و اشتعال زا استفاده گردد. این ذرات تنها در صورتی قابل جمع آوری هستند که مخزن جاروبرقی با آن ها سازگار باشد.
  • استفاده از فیلتر متناسب با مواد جمع آوری شده و نصب صحیح فیلتر مکنده از دیگر موارد تعمیرات جاروبرقی صنعتی و اقدامات احتیاطی کار با این دستگاه می باشد.
  • به هیچ وجه نباید افراد غیرمتخصص اقدام به تعمیر و رفع عیب جاروبرقی صنعتی نمایند.

نتیجه گیری از تعمیرات جاروبرقی صنعتی در هوم خانه

به طور کلی نحوه تعمیرات جاروبرقی صنعتی با سایر جاروبرقی ها کاملا متفاوت می باشد. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی هستند که هریک از آن ها در محیط های وسیع و گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین جهت تعمیر جاروبرقی صنعتی نیز با توجه به کارایی آن متفاوت خواهد بود. به طور کلی تعمیر و رفع عیب جاروبرقی صنعتی باید در محیط های مخصوص و به وسیله تعمیرکاران متخصص انجام شود تا از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری گردد. تعمیرگاه مجاز هوم خانه به عنوان نمایندگی تعمیرات جاروبرقی صنعتی می تواند مشکلات و ایرادات مربوط به دستگاه را در کوتاه ترین زمان ممکن شناسایی کرده و تعمیر نماید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست