آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
2 سال پیش

تاریخچه جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم برقی کاربردی در خانه می باشد. تمیز کردن و از بین بردن گرد و غبار یکی از وظایف این دستگاه است. شاید برای شما هم سوال باشد که تاریخچه جاروبرقی مربوط به چه بازه زمانی است و اولین کسی که جاروبرقی را اختراع کرد، چه کسی بود. در این مطلب به صورت کامل یک به یک موارد توسط هوم خانه مورد بررسی قرار می گیرند. با ما همراه باشید.

کاربر گرامی، چنانچه سوالی در مورد تاریخچه جاروبرقی دارید، می توانید آن را در انتهای این مطلب با تکنسین های هوم خانه درمیان بگذارید.

 

جاروبرقی چیست؟

پیش از این که به شرح تاریخچه جاروبرقی بپردازیم و مخترع آن را معرفی کنیم، بهتر است با این دستگاه بیش از پیش آشنا شوید.

جاروبرقی یک دستگاه برقی به شمار می آید که با ایجاد کردن خلاء مکش ایجاد می نماید. در این صورت می تواند گرد و غبار را به داخل کیسه هدایت کند. لازم است بدانید که ساختار جاروبرقی به گونه ای است که پمپ و دیگر اجزای آن با یکدیگر به صورت تعاملی کار می کنند.

معرفی انواع جارو

جاروبرقی نیز مانند سایر لوازم خانگی، از چندین قرن پیش به شکل و مدل های ساده تر در خانه ها مورد استفاده قرار می گرفته است. با پیشرفت علم و گذشت زمان، جاروبرقی نیز با تغییراتی مواجه شده است. مدل های مختلفی از جارو را امروزه مشاهده می کنیم که از مهم ترین و شناخته شده ترین آن ها می توانیم از جارودستی، جارو نپتون، جاروبرقی رباتیک، جاروبرقی سطلی و جاروبرقی نام ببریم.

تاریخچه جاروبرقی، اولین جاروبرقی در کدام کشور اختراع شد؟

در زمان بررسی تاریخچه جاروبرقی اولین سوالی که مطرح می شود این است که اولین بار جاروبرقی در کدام کشور اختراع شده است. اولین جاروبرقی دنیا در آمریکا به ثبت رسیده است. در ادامه با گذر زمان اختراع این دستگاه در تاریخچه جاروبرقی آشنا خوهید شد:

بعد از این که انقلاب صنعتی در جهان رخ داد، جارو نیز با تغییراتی مواجه شد. به همین خاطر مدل های برقی این وسیله توسط افراد مختلفی در سال های متفاوت اختراع شد. در اولین بار در تاریخ 1860 جاروبرقی دستی که شامل یک دمنده یا کوپلینگ و برس چرخان بود در آمریکا و توسط دنیل هس به ثبت رسید. جاروبرقی دنیل هس با کمک چرخش کوپلینگ مکش ایجاد نموده و زباله ها را در خود می کشید.

این دستگاه شامل دو محفظه پر از آب بود تا پس از جذب گرد و خاک، از پخش شدن آن ها در فضای خانه جلوگیری شود. در واقع آب در نظر گرفته شده در داخل محفظه های این دستگاه، بر روی برس جاروبرقی اسپری شده و سپس حرکت می نمود.

9 سال پس از اختراع جاروبرقی دنیل هس، شخص دیگری در شیکاگو به نام مک فی جاروبرقی جدید تری را به مردم معرفی نمود. تا آن زمان از جاروبرقی دنیل هس فقط برای تمیز کردن فرش استفاده می شد. اما جاروبرقی مک فی یک دستگاه کاملا مکانیکی بود که در ساختار آن از یک موتور الکتریکی استفاده شده بود. انرژی این دستگاه از طریق چرخ دنده تامین می شد.

یک نسخه از جاروبرقی مک فی در حال حاضر در موزه ایالات متحده آمریکا نگهداری می شود. باقی جاروبرقی ها در آتش سوزی شیکاگو به طور کامل از بین رفتند.

آیا جاروبرقی اختراع کشور انگستان است؟

سال ها بعد در انگلستان فردی با بهره گیری از بک موتور بنزینی یک جاروبرقی مکشی اختراع نمود. این جاروبرقی با نصب چرخ برای حرکت دادن آن را شبیه به سبد خرید کرده بود. در سال 1901 این جاروبرقی جایگزین جاروبرقی مک فی شد و در بین مردم جایگاه مناسبی را به دست آورد.

این دستگاه بیرون از خانه روشن میشد و با استفاده از یک شلنگ رابط، داخل خانه را تمیز می نمود. سال ها از این جاروبرقی برای تمیز کردن سطح شهر لندن استفاده می کردند. اما به دلیل صدای زیادی که از خود در حین کار تولید می کرد، محبوبیت خود را در بین مردم از دست داد.

جمیز مووری به دلیل حساسیت به گرد و غبار، تصمیم گرفت که جاروبرقی کامل تر و بی نقص تری را طراحی کند. اما به دلیل شرایط مالی نابسمانی که داشت، نتوانست طراحی خود را آغاز کند. به همین خاطر به دنبال سرمایه گذار بود تا توانست با شخصی به نام هوور آشنا شود. هوور یک تاجر مشهور در بریتانیا بود که با سرمایه گذاری بر روی طرح مووری چندان موافق نبود. اما با تلاش های مووری تنها مایل به خریداری این ایده و حق اختراع آن شد.

اولین جاروبرقی توسط کدام برند به ثبت رسید؟

در سال 1908 اولین جاروبرقی برند هوور به ثبت رسید. تا به امروز نیز این برند در زمینه تولید لوازم خانگی برقی فعالیت دارد و توانسته یکی از شناخته شده ترین برند های لوازم خانگی در جهان شود.

در تاریخچه جاروبرقی ذکر شده است که اولین دستگاهی که ظاهری مدرن تر و شبیه تر به جاروبرقی های امروزی داشت، جاروبرقی الکترولوکس بود که در سال 1927 معرفی شد. البته پس از جنگ جهانی دوم، تغییر و تحولاتی در صنعت لوازم خانگی پدید آمد که جاروبرقی نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

پس از آن، جاروبرقی ها هر روز کوچک تر شدند و شکل ظاهری آن ها مدرن تر شد. جاروبرقی قابل حمل و همین طور جاروبرقی های مرکزی در دسته جاروبرقی های مدرن آن زمان قرار می گیرند که کم کم جای خود را به جاروبرقی های امروزی دادند.

تاریخچه جاروبرقی در ایران

تاریخچه جاروبرقی در کشور ایران بر این اساس و پایه است که اولین جاروبرقی، جاروبرقی الکترولوکس بود. اما تولید جاروبرقی در ایران از سال 1357 تحت لیسانس الکترولوکس سوئد شروع شد. در اوایل این فعالیت، هر روز تولید و تقاضای مشتریان جاروبرقی بیش تر می شد. اما پس از شروع جنگ تحمیلی به دلیل شرایط سختی که برای کشور پدید آمد، میزان تولیدات تا حد چشم گیری کاهش پیدا کرد.

در سال 1367 دومین خط تولید جاروبرقی در کشور راه اندازی شد. محصولات تولید شده در این خط تولید، همپی تحت لیسانس کمپانی آاگ بودند. پس از آن در سال 1371 بود که شرکت های دیگر شروع به راه اندازی خط تولید و ساخت جاروبرقی کردند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست