آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آخرین بروزرسانی
2 سال پیش

آشنایی با قطعات سولاردام

برای آشنایی بیش تر شما با ساختار و عملکرد سولاردام، بهتر است به خوبی قطعات سولاردام را شناسایی کنید و وظیفه هر کدام را بدانید. نمایندگی هوم خانه به شما یاری می دهد تا به بررسی قطعات سولاردام بپردازید و با کارکرد قطعات سولاردام به خوبی آشنا شوید. با ما همراه باشید.

کاربر گرامی، چنانچه سوالی در مورد قطعات سولاردام دارید، می توانید آن را در انتهای این مطلب با تعمیرکار مرکز تعمیرات لوازم خانگی هوم خانه به اشتراک بگذارید.

اهمیت شناخت کارکرد قطعات سولاردام 

شما با شناخت اجزای سولاردام قطعا می توانید استفاده بهتر و راحت تری از این دستگاه داشته باشید. همین طور در صورت بروز هر گونه مشکل، اقدامات لازم را برای عیب یابی و تعمیر سولاردام انجام دهید. لازم است برای شناخت بیشتر قطعات سولاردام، به خوبی وظایف هر یک را بدانید. در ادامه به صورت کامل این اجزا را به همراه وظایفی که بر عهده دارند، برای شما شرح داده ایم.

معرفی اجزای اصلی سولاردام

از مهمترین اجزای سولاردام که نقش مهمی در عملکرد صحیح این دستگاه دارند، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • صفحه گردان
 • رله های قدرت
 • میکروسوییچ
 • مقاومت ها
 • صفحه کلید و دکمه های سولاردام
 • برد الکترونیکی
 • کوبل سولاردام

آشنایی با صفحه گردان از قطعات مهم سولاردام 

صفحه گردان یکی از مهم ترین اجزای سولاردام محسوب می شود. وطیقه این بخش به حرکت درآوردن سینی و پخت یکنواخت مواد غذایی می باشد. در صورتی که به هر دلیل سینی سولاردام نچرخد، اولین عاملی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، سلامت صفحه گردان می باشد. لازم است بدانید که صفحه گردان نام دیگر موتور گردان سولاردام است.

بررسی رله ها از قطعات اصلی سولاردام 

رله ها وظبفه دارند تا قدرت انرژی سولاردام را کنترل کنند. در صورتی که که رله قدرت نتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد، برق 220 ولت به سیم پیچ اولیه در ساختار سولاردام نخواهد رسید. رله ها از مهم ترین اجزای سولاردام محسوب می شوند که وظیفه دارند ولتاژ مناسب برای عملکرد صحیح و مطلوب دستگاه را تامین کنند. اگر مشکل سولاردام شما گرم نشدن غذا و یا گرم نشدن خود دستگاه است، حتما رله ها را مورد بررسی قرار دهید.

شناخت صفحه کلید و دکمه های سولاردام 

صفحه کلید و دکمه ها، از دیگر اجزای سولاردام به شمار می آیند که وظیفه دستور دادن برنامه های پخت مختلف به برد الکترونیکی را دارند. شما با استفاده از دکمه ها و صفحه کلید سولاردام می توانید برنامه های پخت مختلفی مانند گریل را انتخاب کنید و مواد غذایی را طبخ نمایید. در صورتی که متوجه کار نکردن سولاردام شدید، حتما صفحه کلید را بررسی کنید.

آشنایی با عملکرد میکروسوئیچ سولاردام 

یکی از مهم ترین اجزای سولاردام که نقش مهمی در صحیح کار کردن این دستگاه دارد، میکروسوییچ می باشد. در صورتی که میکروسوییچ دچار آسیب شود، دستور بسته بودن درب به برد الکترونیکی صادر نخواهد شد و دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. برای جلوگیری از آسیب دیدن این قطعه از قطعات سولاردام به شما توصیه می کنیم که حتما درب سولاردام را به آرامی باز و بسته کنید و از جرم گرفتن آن جلوگیری کنید.

بررسی مقاومت ها از بخش های سولاردام

مقاومت ها نیز جزء اجزای سولاردام به شمار می آیند. این قطعه وظیفه کنترل جریان برق را بر عهده دارد. در صورتی که مقاومت ها به خوبی به وظیفه خود عمل نکنند و یا به هر دلیل دچار مشکل شوند، ممکن است شما با پریدن فیوز خانه و یا آتش سوزی مواجه شوید. برای بررسی سلامت مقاومت ها می توانید از اهم متر استفاده کنید.

بررسی عملکرد برد الکترونیکی سولاردام

برد الکترونیکی که از مهم ترین اجزای سولاردام محسوب می شود، در واقع به عنوان مغز این دستگاه شناخته می شود. برد الکترونیکی وظیفه دارد تا پس از بسته شدن درب و چفت شدن میکروسوییچ، فرمان شروع به کار را بر اساس برنامه ای انتخاب کرده اید به سولاردام بدهد. در صورتی که برنامه های پخت به درستی کار نمی کنند و یا هر گونه مشکل دیگری که امکان دارد برای سولاردام رخ دهد، در آخرین قدم باید به بررسی برد الکترونیکی سولاردام بپردازید و سلامت آن مطمئن شوید.

آشنایی با کارکرد کوبل سولاردام

کوبل از دیگر اجزای مهم سولاردام می باشد. این قطعه وظیفه دارد تا در بین شیار های سینی شیشه ای چفت شده و باعث به چرخش درآمدن سینی در زمان کار با سولاردام شود. توجه داشته باشید که کوبل سولاردام، دقیقا بر روی موتور گردان قرار گرفته است و در صورتی که سینی به درستی در جای خود چفت نشود، مشکل نچرخیدن صفحه گردان به وجود خواهد آمد.

نتیجه گیری از آشنایی با قطعات سولاردام

شما با شناخت اجزای سولاردام می توانید استفاده بهتر و راحت تری از این دستگاه داشته باشید. هم چنین آشنایی شما با وظیفه هریک از اجزای سولاردام می تواند از بروز مشکلات مختلف جلوگیری کند. در ادامه مجدد مهم ترین اجزای سولاردام را برای شما نام برده ایم:

 • صفحه کلید و دکمه های سولاردام
 • رله های قدرت
 • میکروسوییچ
 • مقاومت ها
 • صفحه گردان
 • برد الکترونیکی
 • کوبل سولاردام

در صورتی که هریک از این بخش ها در سولاردام شما دچار مشکل شده اند، می توانید از متخصصین تعمیرات سولاردام در هوم خانه برای رفع آنها کمک بگیرید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست